Lataa ensin valmistajan verkkosivulta SmartDeviceMonitor for Client ja asenna se tietokoneelle. Pyydä paikalliselta jälleenmyyjältä ohjeet SmartDeviceMonitor for Clientin lataamiseksi.
Kun käytät IPP-protokollaa SmartDeviceMonitor for Client -ohjelman kanssa, ota huomioon seuraavat seikat:
Asiakirjoja ei voida tulostaa, jos käyttäjä kirjautuu Windowsiin käyttäjänimellä, jossa on muita kuin yksibittisiä aakkosnumeerisia merkkejä.
SmartDeviceMonitor for Client -ohjelman IPP-portin nimen ja käyttöjärjestelmän vakio-IPP-portin nimen tulee erota toisistaan.
Kun tehdään salatun yhteyden SSL-asetuksia ympäristössä, johon laitevarmenne on asennettu, kirjoitetaan "https://( laitteen IP-osoite tai laitenimi)/ ". Tietokoneessa on oltava Internet Explorer. Käytä uusinta versiota. Suosituksena on Internet Explorer 6.0 tai uudempi.
Jos näytölle tulee [Suojausvaroitus]-valintaikkuna kun laitteella tulostetaan tai luodaan tai määritetään IPP-porttia IPP>-protokollalla, asenna varmenne. Ohjattua sertifikaatin tuontia käytettäessä voit valita sertifikaatin tallennuskansion napsauttamalla [Sijoita kaikki sertifikaatit seuraavaan säilöön] ja valitsemalla [Paikallinen tietokone] kohdasta [Luotetut päämyöntäjät].
Verkkotulostin voi ottaa vastaan vain yhden tulostustyön kerrallaan SmartDeviceMonitor for Client -ohjelmasta. Kun verkkotulostin tulostaa, toinen käyttäjä voi käyttää sitä vasta, kun edellinen työ on valmis. SmartDeviceMonitor for Client yrittää muodostaa yhteyden verkkotulostimeen, kunnes määritetty aikaraja täyttyy.
Jos SmartDeviceMonitor for Client ei saa yhteyttä verkkotulostimeen ja tapahtuu aikakatkaisu, tulostustyön lähetys keskeytyy. Tässä tapauksessa sinun on peruutettava työn keskeytys tulostusjonoikkunasta. SmartDeviceMonitor for Client jatkaa tulostusyrityksiä verkkotulostimelle. Voit myös poistaa tulostustyön tulostusjonoikkunassa, mutta verkkotulostimen tulostustyön peruuttaminen saattaa aiheuttaa tulostusvirheitä seuraavassa, toisen käyttäjän lähettämässä työssä.
Jos SmartDeviceMonitor for Client -ohjelmasta lähetetty työ keskeytetään ja verkkotulostin peruuttaa työn virheen vuoksi, lähetä tulostustyö uudelleen.
Toisesta tietokoneesta lähetetyt tulostustyöt eivät näy tulostusjonoikkunassa protokollasta riippumatta.
Jos useat käyttäjät lähettävät tulostustöitä verkkotulostimelle SmartDeviceMonitor for Client -ohjelman kautta, tulostusjärjestys ei ehkä ole sama kuin töiden lähetysjärjestys.
![]()
Lisätietoja SSL-asetuksista saat järjestelmänvalvojalta.