Hvis du ønsker kun at scanne en del af området på et brugerdefineret originalformat, skal du vælge [Brugerdefineret format] som scanningsformat.
For at få vist skærmbilledet til indstilling af brugerdefineret format på scannerens startskærmbillede skal man trykke på [Scanneindstillinger] > [Scannestørrelse] > [Brugerdef. format].
Hvis man vil scanne en del af en original, skal man måle Originalformat (X1 og Y1), Startposition (X2 og Y2) og Scanneområde (X3 og Y3) på forsiden af originalen og derefter indtaste værdierne i samme rækkefølge på skærmbilledet til indstilling af brugerdefineret format.
Målemetoder afviger afhængigt af originalens placering og retning.Yderligere oplysninger om korrekt måling af Originalformat (X1 og Y1), Startposition (X2 og Y2) og Scanneområde (X3 og Y3) findes under "Sådan måles formater".
Indtast formaterne under henvisning til "Scanneindstillinger på skærmbilledet til indstilling af brugerdefineret format".
Måling af formater
Retning og placering af en original |
Målemetode for scanning af området "R". |
|---|---|
I retningen |
|
I retningen |
|
I retningen |
|
Scanneindstillinger på skærmbilledet til indstilling af brugerdefineret format

Originalformat (X1 og Y1)
Angiv hele originalens format.
Indtast de aktuelle værdier i [X1] og [Y1] under henvisning til "Måling af formater", og tryk derefter på tasten [
].
Startposition (X2 og Y2)
Angiv startposition for scanning
Indtast de aktuelle værdier i [X2] og [Y2] under henvisning til "Måling af formater", og tryk derefter på tasten [
].
Scanneområde (X3 og Y3)
Angiv format for scanneområdet.
Indtast de aktuelle værdier i [X3] og [Y3] under henvisning til "Måling af formater", og tryk herefter på tasten [
].
![]()
Når man scanner originaler med [Brugerdef. format], kan man ikke indtaste specifikke værdier i [Originalformat] og [Startposition]. For at indstille scanneområdet skal man først angive [Scanneområde] og [Startposition] og herefter [Originalformat].
Yderligere oplysninger om, hvordan originaler placeres, findes under "Indstilling af fremføringstype for original".