Tässä kuvataan kopioinnin perustoiminnot.
![]()
Jos käyttäjän todennus on käytössä, syötä käyttäjäkoodi (enintään 8 numeroa) numeronäppäimillä, jotta laite hyväksyy kopiointityöt. Lisätietoja käyttäjäkoodin todennuksesta löytyy Verkko- ja järjestelmäasetukset -oppaasta.
Kun perustodennus, Windows-, LDAP-tai integrointipalvelintodennus on käytössä, syötä sisäänkirjautumisnimi ja salasana, jotta laite hyväksyy kopiotöitä. Pyydä sisäänkirjautumisnimi ja salasana pääkäyttäjältä. Lisätietoja on Tietoja laitteesta -oppaassa.
Jos kopioidaan muulle kuin tavalliselle paperille, määritä paperityyppi Kasetin paperiasetus -valinnalla. Lisätietoja paperikasetin asetusten muuttamisesta, katso Paperiasetukset.
Varmista, että näytössä näkyy “Valmis”.
Jos näytöllä näkyy jokin muu toiminto, paina käyttöpaneelin [Kopiokone]-näppäintä.
Kopioinnin aloitusnäyttö

Varmista, että edellisen kopiointityön asetukset on poistettu.
Jos jäljellä on aikaisempia asetuksia, paina [Tyhjennä valinnat].
Aseta alkuperäiset.
Tee halutut asetukset.
Anna kopioiden lukumäärä numeronäppäimillä.
Suurin kopiomäärä, joka voidaan asettaa on 9999.
Paina [Aloita].
Kun asetat alkuperäisiä valotuslasille, paina [
] kun kaikki alkuperäiset on skannattu.
Kun kopiointityö on valmis, poista asetukset painamalla [Tyhjennä valinnat].
![]()
Kirjaudu aina ulos lopetettuasi laitten käytön, jotta laitetta ei voi käyttää luvatta.
Laite voidaan pysäyttää monikopioinnin aikana painamalla [Seis].
Kaikki kopiointitoiminnot perutaan ja laite palautetaan oletustilaan painamalla [Tyhjennä valinnat].
Syötetyt arvot voidaan poistaa painamalla [Tyhjennä].
Varmista asetukset painamalla [Tarkista valinnat].
Voit muuttaa kopioiden enimmäismäärää Käyttäjän työkalut -valikon kohdassa Kopiomäärä enintään. Lisätietoja Kopiomäärä enintään -asetuksesta, katso Yleiset asetukset
.