![]() ![]() | ![]() | ||
I det här avsnittet beskrivs hur du anger skannstorlek, bildtäthet och upplösning för aktuellt jobb.
När en skanningsdestination har specificerats
När du specificerar en skanningsdestination ändras maskinens skanningsinställningar automatiskt i enlighet med informationen som registrarats för den destinationen i adressboken.
Detta gör det möjligt för dig att skicka skannade filer utan att behöva omkonfigurera skanninginställningarna beroende på varje destination. Om det behövs kan du ändra skanningsinställningarna med hjälp av kontrollpanelen.
![]()
Maskinen behåller de förinställda inställningarna för den aktuella destinationen tills maskinen återgår till standby-läge.
Att ändra de förinställda skanningsinställningarna för den aktuella destinationen ändrat inte informationen som registrerats i adressboken.
Om du specificerar den senast använda destinationen blir de förinställda skanningsinställningarna aktiverade igen även om du har ändrat inställningarna för det föregående jobbet.