Ohita otsikko
 

SMTP-vastaanottotiedoston lähetysasetukset

Tässä osassa selostetaan Faksin asetukset -kohdan SMTP-vastaanottotiedoston lähetysasetukset -valikko.

Jos valtuutettu sähköpostiosoite on asetettu, muilta kuin valtuutetusta sähköpostiosoitteesta vastaanotettu sähköposti hylätään ja SMTP-palvelimeen palautetaan virheviesti.

Valtuutettua sähköpostiosoitetta verrataan sähköpostien alkuunpanijoiden osoitteisiin seuraavien esimerkkien tapaan.

Mitään virheraporttia ei tulostu, vaikka sähköpostiviesti hylätään.

Tämä toiminto on käytettävissä järjestelmissä, joissa vastaanotettu sähköposti voidaan reitittää SMTP:n kautta.

1Paina [Faksin asetukset].

2Paina [Vastaanottoasetus].

3Paina [SMTP-v-ottotiedoston lähetysaset.].

4Paina [Päällä].

Käyttöpaneelin näyttö

5Paina [Muuta].

Käyttöpaneelin näyttö

6Syötä hyväksyttävä lähettävä sähköpostiosoite.

Virheen sattuessa paina [Palautus] tai [Tyhjennä] ja syötä sitten uudelleen.

7Paina [OK].

8Paina [Turva].

Ellei turvatoimintoa määritetä, siirry vaiheeseen 11.

Turvaksi asetetaan S/MIME-todennus. Kysy pääkäyttäjältä lisätietoja turva-asetuksista.

Käyttöpaneelin näyttö

9Valitse turvatoiminnot.

Salaus määritetään lähetettäviin asiakirjoihini painamalla [Salaus]. Salaustoiminnon käyttämistä varten on osoite tallennettava osoitekirjaan ja salaus otettava käyttöön. Kysy pääkäyttäjältä lisätietoja salauksesta.

Lähetettäviin asiakirjoihin liitetään allekirjoitus painamalla [Allekirjoitus]. Kysy pääkäyttäjältä lisätietoja allekirjoituksesta.

Käyttöpaneelin näyttö

10Paina [OK].

11Paina [Poistu].

12Paina [Käyttäjän työkalut/Laskuri]-näppäintä.

Huom.

  • Jos lähetyksen sähköpostiosoite on määritetty, voidaan määrittää lähetyksessä käytettävä tiedostomuoto. Katso "Parametriasetukset" (kytkin 21, bitti 3).

  • Valitse salausasetuksissa [Salaa kaikki], jolloin sähköpostiviestit lähetetään salattuna salausasetuksista kohdassa [Turva] riippumatta. Kysy pääkäyttäjältä lisätietoja salauksesta.

  • Web Image Monitor -ohjelman S/MIME-asetuksista riippuen sähköisellä allekirjoituksella on seuraavat rajoitukset. Kysy pääkäyttäjältä lisätietoja sähköisestä allekirjoituksesta.

    • Jos asetukena on [Aseta erikseen]:

      Voidaan [Turva]-kohdassa ottaa käyttöön [Allekirjoitus] ja liittää sähköpostiviestiin sähköinen allekirjoitus jokaiseen lähetykseen.

    • Jos asetuksena on [Älä käytä allekirjoitusta]:

      Vaikka painetaan [Allekrijoitus], ei [Allekirjoitus] tule esiin.

    • Jos asetuksena on [Käytä allekirjoitusta]:

      Lähtevään sähköpostiviestiin liitetään sähköinen allekirjoitus. [Allekirjoitus]-asetusta kohdassa [Turva] ei voi peruuttaa.