![]()
Der kan registreres en slutmodtager for hver speciel afsender. For at registrere to eller flere slutmodtagere skal du bruge gruppedestination. Der kan dog højest angives 500 destinationer i en gruppe.
Tryk på [Faxfunktioner].
Tryk på [Modt.indst.].
Tryk på [Videresending].
Tryk på [Til].

Hvis der allerede er programmeret en slutmodtager, vises et modtagernavn. Hvis du vil ændre modtageren, skal du trykke på [Modtager] og fortsætte til trin 5.
For at annullere videresending skal du trykke på [Fra] og fortsætte til trin 9.
Angiv en slutmodtager med destinationslisten, og tryk derefter på [OK].

Tryk på knappen i venstre side af displayet for at skifte destinationen mellem faxnummer, e-mail-adresse, internetfaxdestination og mappedestination.
IP-faxdestination vises i faxdestinationslisten.
Indstil en mappedestination i Adressebogsstyring under Administratorværktøjer i menuen Systemindstillinger. Se "Registrering af mapper".
Indstil en mappedestination i Adressebogsstyring under Administratorværktøjer i menuen Systemindstillinger. Se "E-mail-destination".
Hvis du har angivet en e-mail-destination eller en mappedestination til videresending, kan du angive filformatet, der skal bruges til videresending. Se "Parameterindstilling" (switch 21, bit 3).
Hvis du laver en fejl, skal du trykke på [Slet]-tasten, før du trykker på [OK] og derefter prøve igen.
Tryk på [Sikkerhed].
Hvis du ikke angiver sikkerhedsfunktionen, skal du fortsætte til trin 9.
Sikkerheden er indstillet til at bruge S/MIME-godkendelse. Kontakt administratoren, hvis du vil have flere oplysninger om sikkerhedsindstillinger.

Vælg sikkerhedsfunktionerne.
For at angive kryptering for dokumenter for videresending skal du trykke på [Kryptering]. For at kunne bruge krypteringsfunktionen skal adressen gemmes i adressebogen og have aktiveret krypteringsindstillingen. Kontakt din administrator, hvis du vil have flere oplysninger om kryptering.
For at vedhæfte en signatur til dokumenter for videresending skal du trykke på [Signatur]. Kontakt din administrator, hvis du vil have flere oplysninger om signatur.

Tryk på [OK].
Tryk på [Afslut].
Tryk på [Brugerfunktioner/Tæller]-tasten.
![]()
Vælg [Kryptér alle] i krypteringsindstillingerne, krypterede e-mails vil således blive sendt uanset krypteringsindstillingerne i [Sikkerhed]. Kontakt din administrator for oplysninger om kryptering.
Den elektroniske signatur er begrænset på følgende måder afhængigt af S/MIME-indstillingerne på Web Image Monitor. Kontakt din administrator for oplysninger om elektronisk signatur.
Når [Indstil enkeltvis] er valgt:
Du kan indstille [Signatur] i [Sikkerhed] og vedhæfte en elektronisk signatur til e-mailen for hver transmission.
Når [Brug ikke signaturer] er valgt:
Selvom du trykker på [Sikkerhed], vises [Signatur] ikke.
Når [Brug signaturer] er valgt:
En elektronisk signatur er vedhæftet, når du sender e-mails. Indstillingen [Signatur] i [Sikkerhed] kan ikke annulleres.