Ohita otsikko
 

Muita vianmääritystapoja

Tärkeää

  • Jos tulostin ei vieläkään toimi tyydyttävästi , ota yhteys huoltoon. Saat yhteystiedot tulostimen ostopaikasta.

Laitteesta kuuluu outoa ääntä.

  • Jos epätavallista ääntä kuuluu tarvikkeen tai lisävarusteen asennuksen jälkeen, tarkista, että asennus on suoritettu oikein. Jos epätavallista ääntä kuuluu edelleen, ota yhteys myynti- tai huoltoedustajaan.

Virheestä tai sen korjauksesta ei tule sähköpostiviestiä.

  • Varmista, että[Sähköposti-ilmoitus] on käytössä ohjauspaneelin [Järjestelmä]-valikossa. Lisätietoja, katso Ohjelmisto-opas.

  • Muodosta tulostimelle Internet-yhteys, kirjaudu Web Image Monitor -ohjelmaan pääkäyttäjänä, ja tarkista sitten seuraavat asetukset kohdasta [Automaattinen sähköposti-ilmoitus]:

    • Laitteen sähköpostiosoite

    • Ilmoitettavat ryhmät

    • Valitse ilmoitettavat ryhmät/kohteet

    Asetuksista on lisätietoja Web Image Monitor -ohjelman ohjeessa.

  • Siirry tulostimeen Internet-selaimen kautta, kirjaudu Web Image Monitor -ohjelmaan pääkäyttäjänä, ja tarkista sitten seuraavat SMTP-asetukset kohdasta [Sähköposti]. Katso lisätietoja asetuksista Web Image Monitor -ohjelman Ohjeesta

  • Jos laitteesta sammutetaan virta ennen sähköpostiviestin lähettämistä, viesti ei tule perille.

  • Tarkista vastaanottajaksi valittu sähköpostiosoite. Tarkista tulostimen toimintahistoria käyttämällä Web Image Monitor -ohjelman järjestelmälokivalikkoa kohdassa [Verkko]. Jos sähköposti lähetettiin, mutta se ei tullut perille, on mahdollista, että osoite oli väärä. Tarkista myös virheposteja koskevat tiedot sähköpostipalvelimelta.

    Järjestelmävalikon [Sähköposti-ilmoitus] -asetusta muutettiin [Pois]-tilasta [Päällä]-tilaan, mutta sähköpostiviesti ei saavu perille.

  • Kun asetus on muutettu, katkaise tulostimesta virta ja kytke siihen uudelleen virta.

Virheestä tuli sähköposti-ilmoitus, mutta ei virheen ratkaisemisesta.

  • Tarkista, että sähköposti on määritetty lähetettäväksi Web Image Monitor -ohjelman [Automaattinen sähköposti-ilmoitus] -toiminnolla virheen korjauksen aikaan. Napsauta [ Muokkaus]-painiketta kohdassa [Kunkin kohteen lisäasetukset] ja muuta näkyviin tulevalla näytöllä kohdan [ Automaattinen sähköposti-ilmoitus] [Ilmoita virheestä:] -asetus [Virhe ja korjaus] -asetukseksi.

    Asetuksista on lisätietoja Web Image Monitor -ohjelman ohjeessa.

Sähköposti on määritetty lähetettäväksi virheen ratkaisemisesta, mutta kyseistä sähköpostia ei lähetetty.

  • Jos laite sammutetaan varoituksen antamisen jälkeen, ja ongelma korjataan virran ollessa sammutettuna, virheen korjaamisesta ei lähetetä sähköpostiviestiä.

Virheestä ja virheen ratkaisemisesta on määritetty lähetettäväksi sähköposti-ilmoitus, mutta viesti saapuu vain virheestä, ei sen ratkaisemisesta.

  • Virheestä ei lähetetä sähköposti-ilmoitusta, jos ongelma ratkeaa ennen ilmoituksen lähettämistä. Sähköposti virheen ratkaisemisesta kuitenkin lähetetään.

Ilmoitustasoa muutettiin, eikä sähköposteja enää tule.

  • Jos virheestä saadaan aiemman ilmoitustason mukainen sähköpostiviesti, toista sähköposti-ilmoitusta ei lähetetä, vaikka ilmoitustasoa on muutettu sen jälkeen.

Jos sähköpostiviesti ei sisällä päivämäärätietoja, sähköpostipalvelimessa on toimintahäiriö.

  • Määritä asetukset aikatietojen saamista varten SNTP-palvelimesta. Katso asetukset Web Image Monitor -ohjelman ohjeesta.