AnvändarhandbokP C600

SNMPv3-kryptering

Om du använder Device Manager NX eller ett annat program som kommunicerar via SNMPv3 kan du kryptera överförd data/information.

Genom att göra den här inställningen kan du skydda data från att manipuleras.

Du kan konfigurera SNMPv3-kryptering via en webbläsare från datorer i nätverket. (Vi använder Web Image Monitor som är installerad på denna maskin.)

1Öppna en webbläsare på en dator i nätverket och logga sedan in på Web Image Monitor som nätverksadministratör.

För mer information om hur du loggar in, se Inloggningsmetod för administratör.

2Peka på [Enhetshantering] och klicka sedan på [Konfiguration].

3Klicka på [Nätverkssäkerhet] under "Säkerhet".

4Klicka på [Endast kryptering] i området "Tillåt SNMPv3-kommunikation" i delen "SNMP" och klicka sedan på [OK].

5Logga ut.

För mer information om hur du loggar ut, se Utloggningsmetod för administratör.

Obs

  • För att använda Device Manager NX vid kryptering av inställningsinformationen måste du ange nätverksadministratörens inställningar för [ Krypteringslösen] och [Krypterat lösenord] i [SNMP-kontoinställning] i Device Manager NX, förutom att ange [Tillåt SNMPv3-kommunikation] på maskinen. För information om hur [Krypterat lösenord] anges i Device Manager NX, se Hjälpen till Device Manager NX.

  • Om inställningen för nätverksadministratörens [Krypteringslösen] inte har angivits blir kanske de uppgifter som ska överföras inte krypterade eller skickade. För mer information om hur du anger nätverksadministratörens inställning för Krypteringslösenord, se Registrera och ändra administratör.