Hoppa över rubrik
 

Grundmetod för att lagra skannade filer

Viktigt

  • Du kan ange ett lösenord för varje lagrad fil. Vi rekommenderar att du skyddar lagrade filer genom att ange lösenord.

  • Skanningsfiler som lagrats i maskinen kan gå förlorade om ett fel uppstår. Vi rekommenderar att du inte lagrar viktiga filer på hårddisken. Leverantören ansvarar inte för skador som uppkommer p.g.a. förlorade filer.

1Tryck på [Startsida] () längst ned på mitten av skärmen.

2Tryck på ikonen [Skanner (klassisk)].

3Kontrollera att inga tidigare inställningar är kvar.

Om en tidigare inställning ligger kvar trycker du på [Återställ].

4Placera original.

5Tryck på [Lagra fil].

Bild på användarpanelens skärm

6Tryck på [Lagra till hårddisk].

7Vid behov anger du den lagrades filens information, som till exempel [Användarnamn], [Filnamn], [Lösenord] och [Välj mapp].

  • Användarnamn

    Tryck på [Användarnamn] och välj ett användarnamn. Om du vill ange ett icke programmerat användarnamn trycker du på [Manuell inm] och skriver sedan in namnet. När du har angett namnet trycker du på [OK].

  • Filnamn

    Tryck på [Filnamn], skriv in ett filnamn och tryck sedan på [OK].

  • Lösenord

    Tryck på [Lösenord], skriv in ett lösenord och tryck sedan på [OK]. Ange lösenordet på nytt för att bekräfta och tryck på [OK].

  • Välj mapp

    Tryck på [Välj Mapp], ange mappen du vill spara de lagrade filerna i och tryck sedan på [OK].

8Tryck på [OK].

9Vid behov, tryck på [Skaninställningar] för att ange skannerinställningar, t.ex. upplösning och skanningsformat.

För mer information, se handboken Grundläggande användning.

10Tryck på [Start].

Obs

  • Lagrade filer raderas efter en viss tidsperiod. För information om att ange period, se handboken Enhetshantering.

  • Filer som lagrats under skannerfunktionen kan inte skrivas ut från maskinens kontrollpanel. Skriv ut filerna från en klientdator efter att du tagit emot dem på datorn.

  • För mer information om hur man lagrar data på ett USB-minne eller SD-kort, se Lagra det skannade dokumentet på ett USB-minne eller SD-kort.

  • Genom att trycka på [Lagra till HDD + sänd] kan du lagra och skicka skannade filer samtidigt. För information, se handboken Grundläggande funktioner.

  • Det är endast [Lagra till minnesenhet] som är tillgänglig i [Lagra fil] när PDF är valt som filtyp och [Säkerhet] har angivits i filinställningar för PDF.

  • Du kan inte ange [Lagra till HDD] om [Förhandsgranska] är vald.

  • För att avbryta en skanning trycker du på [Stopp]. Kontrollera informationen som visas i dialogrutan och tryck sedan på valfri knapp.

  • När de skannade filerna har lagrats kommer filinformationsfälten raderas automatiskt. Om du vill spara informationen i dessa fält, kontakta din lokala återförsäljare.