Spring overskrift over
 

Angivelse af login-oplysninger

Denne indstilling kan kun angives på maskiner af type 1, 2 eller 3.

Det login-brugernavn og -password, der er angivet under "Adressebogsstyring", kan bruges som login for "SMTP-godkendelse", "Mappe-godkendelse" og "LDAP-godkendelse".

Hvis du ikke vil benytte det brugernavn og password, der blev angivet under "Adressebogsstyring" for "SMTP-godkendelse", "Mappe-godkendelse" eller "LDAP-godkendelse", kan du få yderligere information i vejledningen Device Management.

Vigtigt

  • Når der bruges "Brug godk.inf. ved login" til "SMTP-godkendelse", "Mappe-godkendelse" eller "LDAP-godkendelse", skal der angives et andet brugernavn end "other", "admin", "supervisor" eller "HIDE***". Symbolet “***” repræsenterer et hvilket som helst tegn.

1Log på som brugeradministrator via betjeningspanelet.

2Tryk på [Brugerfunktioner] (Operation panel screen illustration) øverst til højre for at lukke skærmen for grundlæggende indstillinger.

3Tryk på [Styring af adressebog].

4Vælg en bruger.

5Tryk på [Godk.inf.].

6Vælg [Brug godk.inf. ved login] i "SMTP-godkendelse".

Operation panel screen illustration

Vælg [Brug godk.inf. ved login] i "Mappe-godkendelse" for mappe-godkendelse.

Vælg [Brug godk.inf. ved login] i "LDAP-godkendelse" for LDAP-godkendelse.

Hvis den ønskede funktion ikke vises, skal du trykke på [Pil nedNæste].

7Tryk på [OK].

8Tryk på [Afslut].

9Log ud.