Spring overskrift over
 

Taster der vises på skærmbilledet Startindstillinger og skærmbillederne for de enkelte standardapplikationer

Betjeningsstatus, meddelelser og funktionsmenuer vises i displayet.

De viste funktionsemner fungerer som valgtaster. Du kan vælge eller angive et element ved at trykke let på det.

Når du vælger eller angiver et emne på displaypanelet, fremhæves det som følger: Illustration af displayet på betjeningspanelet. Taster, der vises som Illustration af displayet på betjeningspanelet, kan ikke benyttes.

Maskinfunktionsskærm

Nummereret illustration af skærmbilledet på betjeningspanelet

  1. Funktionsskærmen

    Du kan brugertilpasse standardindstillingerne for maskinsystemet, kopi-, Dokumentserver, printer- og scannerfunktionen. Se "Systemindstillinger", Enhedsstyring, "Kopimaskine/Dokumentserverfunktioner" klargøring, "Printerfunktioner" Klargøring eller "Scannerfunktioner" Klargøring.

  2. [Brugerfunktioner]

    Tryk her for at bruge følgende:

    • Skærmindstillinger

      Tryk her for at brugertilpasse standardindstillingerne for det operativsystem, der er installeret på betjeningspanelet. Se Enhedsadministration.

    • Maskinfunktioner

      Tryk for at få vist Maskinfunktioner-skærmen.

    • Tæller

      Tryk her for at kontrollere eller udskrive tællerstanden. Se Vedligeholdelse og administration.

    • Forespørgsel

      Tryk her for at finde ud af, hvor du skal bestille forbrugsstoffer, og hvor du skal ringe hen, hvis der opstår fejl.

    • Adressebogsstyring

      Tryk her for at få vist adressebogen.

Standardapplikationsskærmen

Du kan kun bruge [Programmér], [Afbryd], og [Prøvekopi] på Type 1, 2 eller 3 maskiner.

Nummereret illustration af skærmbilledet på betjeningspanelet

  1. [Enk. skærm]

    Tryk her for at skifte til det forenklede display. Se Ændring af skærmmønstre.

  2. [Nulstil]

    Tryk på denne for at slette nuværende indstillinger.

  3. [Program]

    Tryk her for at registrere ofte anvendte indstillinger eller hente registrerede indstillinger. Se Forberedelse.

  4. [Interrupt]

    Tryk her for at pause et job og lave kopier. Se Grundlæggende drift.

  5. [Sample Copy]

    Tryk her for at udskrive ét sæt kopier eller udskrifter, for at kontrollere kvaliteten, inden der udskrives flere sæt. Se Grundlæggende betjening.