Asiakirjapalvelimen avulla voit tallentaa asiakirjoja laitteen kiintolevylle sekä muokata ja tulostaa niitä tarpeen mukaan.
![]()
Älä keskeytä tiedostonsiirtoa, kun dataa lähetetään asiakirjapalvelimelle. Prosessi ei ehkä keskeydy oikein. Jos keskeytät tulostuksen vahingossa, poista jo siirretty data laitteen käyttöpaneelia käyttäen. Lisätietoja asiakirjapalvelimelle tallennettujen asiakirjojen poistamisesta, katso Copy/Document Server tai Web Image Monitorin ohje.
Asiakirjapalvelimelle voidaan tallentaa enintään 3 000 tiedostoa. Uusia tiedostoja ei voi tallentaa, kun 3 000 tiedoston määrä täyttyy. Vaikka tallennettuna olisi alle 3 000 tiedostoa, uusia ei voida tallentaa, jos:
Asiakirjassa on yli 2 000 sivua.
Laitteeseen tallennettujen ja lähetettyjen sivujen kokonaismäärä on jo 9 000 (se voi olla vähemmänkin tulostusdatasta riippuen).
Kiintolevy on täynnä.
Oletusasetuksena asiakirjapalvelimelle tallennetut tiedot poistetaan kolmen vuorokauden (72 tunnin) kuluttua. Suosittelemme, että tiedot varmuuskopioidaan.
Voit lähettää tietokoneella luotua tietoa asiakirjapalvelimelle.