Ohita otsikko
 

Toimintojen tallentaminen ohjelmaan (vakiokäyttöpaneeli)

Tallennettavien ohjelmien enimmäismäärät ovat seuraavat:

Ohjelmiin voidaan tallentaa seuraavia asetuksia:

Kopiokone:

Väritila, alkuperäisen tyyppi, tummuus, alkuperäisen asetukset, paperikasetti, Tallenna tiedosto (paitsi kohteille Käyttäjänimi, Tiedoston nimi ja Salasana), Autom. Pien./Suur., Luo marginaali, ID-kortin kop., Viimeistely, Kansi/Välilehti, Muokkaa / väri, 2-p./Yhd./Sarja, Pienennä/Suurenna, kopioiden määrä

Asiakirjapalvelin (asiakirjan tulostuksen aloitusnäytöllä):

Viimeistely, Kansi/Välilehti (paitsi asetukselle Perussivut kohdassa Osoitussivu/Luku), Muokkaa/Leima, 2-puol. / Kirja, tulosteiden määrä

Skanneri:

Skannausasetukset, tummuus, alkup. syöttötapa, tdston nimi/tyyppi (paitsi suojausasetukset ja aloitusnumero), tallenna tiedosto (paitsi käyttäjänimi, tiedoston nimi ja salasana), esikatselu, osoitelistasta valitut vastaanottajat, teksti, aihe, turva, v-o kuittaus, Tiedoston lähetystapa

Seuraavassa kerrotaan, miten toimintoja tallennetaan ohjelmaksi. Esimerkkinä käytetään kopiointitoimintoa.

1Paina käyttöpaneelin vasemmassa alakulmassa olevaa [Pääsivu]-näppäintä ja valitse [Kopiokone]-kuvake [Pääsivu]-näytöltä.

Jos [Kopiokone]-kuvake ei näy, vaihda valikkonäyttöön painamalla Käyttöpaneelin näyttö-kuvaketta näytön oikeassa yläkulmassa.

Kuva Pääsivu-näppäimestä

2Muokkaa ohjelmaan tallennettavia kopiointiasetuksia.

3Paina [Ohjelma]-näppäintä.

Kuva Ohjelma-näppäimestä

4Paina [Tallenna].

5Valitse tallennettavan ohjelman numero.

Käyttöpaneelin näyttö

6Anna ohjelman nimi.

7Paina [OK].

8Paina [Poistu].

Huom.

  • Ohjelman nimessä voi olla enintään 34 merkkiä.

  • Kun ohjelma tallennetaan oletuksena, sen arvot ovat oletusasetuksia, jotka näkyvät ilman [Ohjelma]-näppäimen painamista, myös toimintojen tyhjentämisen tai nollaamisen jälkeen sekä heti laitteen käynnistyttyä. Katso Convenient Functions.

  • Jos ohjelmassa määritetty paperikasetti on tyhjä ja jos on useampi kuin yksi kasetti, jossa on samankokoista paperia, ensimmäiseksi valitaan paperikasetti, joka on asetettu ensisijaiseksi kohdassa [Oletuskasetti: Kopiokone]. Lisätietoja, katso Connecting the Machine/System Settings.

  • Vastaanottajat voidaan tallentaa skannerin ohjelmaan vain kun [Kohteet mukana] on [Kohteiden tallennusasetukset] -valintana [Skannerin asetukset] -valikossa. Lisätietoja asetuksista, katso Scan.

  • Kansiokohteita, joilla on suojauskoodit, ei voi tallentaa skanneritoimintoon.

  • Ohjelmat pysyvät tallessa vaikka virta katkaistaan tai painetaan [Nollaus], ellei sisältöä ole poistettu tai ylikirjoitettu.

  • Jos ohjelmanumeron vieressä näkyy merkki , siihen on jo tallennettu asetuksia.

  • Ohjelmat voidaan tallentaa [Pääsivu]-näyttöön, josta ne löytyvät nopeasti. Lisätietoja, katso Pikavalinnan ohjelmointi [pääsivu]-näytön ohjelmaan (vakiokäyttöpaneeli) ja Kuvakkeiden lisääminen [Pääsivu]-näyttöön (vakiokäyttöpaneeli). Asiakirjapalvelin-tilassa tallennettujen toimintojen pikakuvakkeita ei voi lisätä [Pääsivu]-näyttöön.