Detta är en autentiseringsmetod för att begränsa åtkomst till funktioner enligt en användarkod. Samma användarkod kan användas av fler än en användare. Mer information om hur du anger användarkoder finns i Web Image Monitor-hjälpen.
För mer information om att ange användarkod för skrivardrivrutinen, se Hjälpen till skrivardrivrutinen.
Logga in som maskinadministratör via kontrollpanelen.
Öppna skärmen för konfigurering av användarkodsautentisering.
[Systeminställning] |
Öppna skärmen för konfiguration av autentiseringsinformation.
[Hantering av användarautentisering] |
Välj vilka funktioner du vill begränsa med hjälp av användarkodsautentisering.
[Begränsa skrivarfunktioner] |
De valda funktionerna omfattas av användarkodautentisering. Användarkodautentisering tillämpas inte på de funktioner som inte valts.
För mer information om hur du begränsar tillgängliga funktioner för användare och grupper, se Begränsa tillgängliga funktioner.
För att aktivera autentisering av skrivarjobb ska du ställa in [Begränsa andra funktioner] på ett annat alternativ än [PC-kontroll].
Om det behövs kan du ange en nivå för autentisering av skrivarjobb.
[Utskriftsjobbsautent.] |
Om du väljer [Enkel (begränsning)] måste du ange i vilket intervall [Enkel (begränsning)] ska gälla för "Utskriftsjobbsautent.". Du kan ange IPv4-adressintervallet inom vilket denna inställning tillämpas och om inställningen ska tillämpas för det parallella och USB-gränssnittet eller inte.
[Enkel (begränsning)] |
För en beskrivning av autentiseringsnivåer för utskriftsjobb, se Autentisering av utskriftsjobb.
Logga ut.
![]()
Det kan även anges via Web Image Monitor. För mer information, se hjälpen till Web Image Monitor.