Om administratörsautentisering har angivits rekommenderar vi en person per administratörsroll.
Genom att dela det administrativa arbetet mellan olika administratörer kan du sprida arbetsbelastningen och begränsa obehörig användning av en enskild administratör. Du kan registrera upp till fyra användarnamn (Administratör 1 till 4) till vilka olika behörigheter kan tilldelas.
För mer information om in- och utloggning med administratörsautentisering, se Inloggningsmetod administratör och Utloggningsmetod administratör.
![]()
Logga in som administratör på Web Image Monitor.
Peka på [Enhetshantering] och klicka sedan på [Konfiguration].
Klicka på [Programmera/Ändra administratör] under "Enhetsinställningar".
Välj administratörstyp och administratörsnummer.
Ange [Användarnamn] för valt administratörsnummer.
Klicka på [Ändra] för "Lösenord".
Ange lösenordet i [Nytt lösenord].
Följ denna lösenordsprincip för att säkra lösenordet ytterligare.
För mer information om lösenordsprinciper och hur de anges, se Ange Utökade säkerhetsfunktioner.
Ange lösenordet igen i [Bekräfta lösenord] och klicka sedan [OK].
Klicka på [Ändra] för "Krypteringslösen".
Ange krypteringslösen i [Nytt lösenord].
Ange krypteringslösen igen i [Bekräfta lösenord] och klicka sedan [OK].
Klicka på [OK].
Logga ut.
![]()
Logga in som administratör via kontrollpanelen.
Välj nummer på den administratör vars namn och lösenord du vill ändra.
[Systeminställning]
|
Ange användarnamnet.
[Ändra] |
Ange lösenordet.
[Ändra] Följ denna lösenordsprincip för att säkra lösenordet ytterligare. För mer information om lösenordsprinciper och hur de anges, se Ange Utökade säkerhetsfunktioner. |
Ange krypteringslösenord.
[Ändra] |
Tryck [OK] och sedan [Avsluta].
Välj en kategori så att administratörsinställningarna kan specificeras från [Användaradministratör], [Maskinadministratör], [Nätverksadministratör] och [Filadministratör].
Välj administratörens nummer, och tryck sedan på [OK].
När du ger behörigheter för varje enskild administratör anger du administratörsnumret för varje kategori separat. Om du till exempel anger [Administratör 1] som [Användaradministratör] anger du [Administratör 2] som [Maskinadministratör].
Om du vill kombinera flera admininstratörsbehörigheter ger du flera olika behörigheter till en och samma administratör.
Om du till exempel vill att [Administratör 1] ska vara användar- och maskinadministratör anger du [Administratör 1] som både [Användaradministratör] och [Maskinadministratör].
Logga ut.
![]()
En administratörs rättigheter kan endast ändras av en administratör med lämpliga rättigheter.
Administratörsrättigheter kan inte upphävas av en enstaka administratör.
Det kan även anges via Web Image Monitor. För mer information, se instruktioner för SP C340DN.