Af hensyn til kommunikationssikkerheden understøtter denne printer IPsec. IPsec overfører sikre datapakker på IP-protokolniveau vha. en krypteringsmetode med delt nøgle, hvor både afsender og modtager har den samme nøgle. Printeren bruger automatisk nøgleudveksling til at konfigurere den foruddelte nøgle for begge parter. Hvis indstillingen til automatisk udveksling anvendes, kan du ændre indstillingen inden for en nærmere angivet periode og hermed sikre en højere sikkerhed ved overførslerne.
![]()
Når der er angivet "Inaktiv" for "Ekskludér HTTPS-kommunikation", kan adgangen til Web Image Monitor blive afbrudt, hvis nøgleindstillingerne ikke er konfigureret korrekt. For at forhindre dette kan du angive IPsec til at ekskludere HTTPS-transmission ved at vælge "Aktiv". Hvis du vil inkludere HTTPS-transmission, anbefaler vi, at du vælger "Inaktiv" for "Ekskludér HTTPS-kommunikation" efter bekræftelse af, at IPsec er konfigureret korrekt. Når der er valgt "Aktiv" for "Ekskludér HTTPS-kommunikation", kan Web Image Monitor blive ubrugelig, når der forsøges at anvende TCP via IPsec fra computeren, selvom HTTPS-transmission ikke anvendes af IPsec. Hvis du ikke kan få adgang til Web Image Monitor på grund af problemer med konfigurationen af IPsec, skal du deaktivere IPsec i Systemindstillinger på betjeningspanelet og derefter oprette adgang til Web Image Monitor. Yderligere oplysninger om aktivering og deaktivering af IPsec via betjeningspanelet:
"Konfiguration af printerindstillinger via [Menu]-tasten" i betjeningsvejledningen (for SP C340DN)
"Konfiguration af printerindstillinger via tasten [User Tools]" i betjeningsvejledningen (for SP C342DN)
IPsec anvendes ikke på data, der hentes via DHCP, DNS eller WINS.
IPsec for både IPv4 og IPv6 understøttes af Windows Vista/7/8/8.1, Windows Server 2008/2008 R2/2012/2012 R2, Mac OS X 10.4.8 og nyere, Red Hat Enterprise Linux WS 4.0 og Solaris 10. Visse indstillingsemner er dog ikke understøttet, afhængigt af styresystemet. Kontrollér, at de IPsec-indstillinger, du angiver, stemmer overens med operativsystemets IPsec-indstillinger.