Dette afsnit beskriver de anbefalede papirformater og -typer.
![]()
Hvis du bruger papir, der krøller, enten fordi det er for tørt eller for fugtigt, kan der forekomme papirstop.
Brug ikke papir, der er beregnet til inkjet-printere, da dette papir kan klistre fast til varmeenheden og forårsage papirstop.
Når du ilægger transparenter, skal du kontrollere for- og bagsiden af arkene og placere dem korrekt, så der ikke opstår papirstop.
Kassette 1
Papirtype og gramvægt |
Papirformat |
Papirkapacitet |
|---|---|---|
60-105 g/m2 (16 lb. kontraktpapir-24 lb. kontraktpapir) Almindeligt papir 1–halvkraftigt |
Vælg papirformatet med menuen Indstill. f. papirkass.: A4 |
250 ark |
Kassette 2
Papirtype og gramvægt |
Papirformat |
Papirkapacitet |
|---|---|---|
60-162 g/m2 (16 lb. kontraktpapir-90 lb. indekspapir) Alm. papir 1–Kraftigt 2 |
Vælg papirformatet med menuen Indstill. f. papirkass.: A4 |
500 ark |
Bypassbakke
Papirtype og gramvægt |
Papirformat |
Papirkapacitet |
|---|---|---|
52-162 g/m2 (16 lb. kontraktpapir-90 lb. omslag) Tyndt papir–Kraftigt papir 2 |
Vælg papirformat *1: A3 10 × 15 8 × 13 Brugerdefineret format*2: Vandret: 148,0-600,0 mm Lodret: 90,0-297,0 mm |
|
Transparenter |
1 ark |
|
Labelark (selvklæbende etiketter) |
1 ark |
|
Kuverter |
*3 |
*1 Oplysninger om kopitilstanden findes i vejledningen "Copy/ Document Server". For oplysninger om printertilstand, se Angivelse af almindelige formater via betjeningspanelet.
*2 Indtast papirformat. Oplysninger om kopitilstanden findes i vejledningen "Copy/ Document Server". For oplysninger om printertilstand, se Angivelse af brugerdefineret papirformat via betjeningspanelet.
*3 Kontrollér, at papirstakken ikke overstiger grænsemarkeringen. Antallet af ark, der kan lægges i kassetten, afhænger af papirets vægt og tilstand.
Papirtykkelse
Papirtykkelse *1 |
Gramvægt |
|---|---|
Tyndt papir |
52–59 g/m2 (14–15 lb. Bond) |
Alm. papir 1 |
60–74 g/m2 (16–20 lb. Bond) |
Alm. papir 2 |
75–81 g/m2 (20 lb. Bond) |
Halvkraftigt |
82–105 g/m2 (20–28 lb. Bond) |
Kraftigt 1 |
106-135 g/m2 (28 lb. kontraktpapir-36 lb. kontraktpapir) |
Kraftigt 2 |
136-162 g/m2 (36 lb. kontraktpapir-90 lb. indekspapir) |
*1 Udskriftskvaliteten vil blive forringet, hvis det anvendte papir ligger tæt på den minimale eller maksimale vægt. Skift til tyndere eller kraftigere papir.
![]()
Visse papirtyper, som f.eks. transparenter, kan give lyde, når de udskrives. Disse lyde er ikke tegn på en fejl, og udskriftskvaliteten vil ikke blive påvirket.
Papirkapaciteten beskrevet i ovenstående tabeller er et eksempel. Den reelle papirkapacitet kan være lavere afhængigt af papirtypen.
Når der ilægges papir, må papirstakken ikke overskride grænsemarkeringen i kassetten.
Hvis flere ark indføres samtidig, bør du vifte papirstakken eller lægge arkene i ét ad gangen fra bypassbakken.
Udglat buede ark, før du lægger dem i.
Kopi- og printhastigheden kan være langsommere end normalt, afhængigt af papirformat og -type.
For oplysninger om ilægning af kraftigt papir på 106-162 g/m2 (28 lb. kontraktpapir-90 lb. omslag), se Kraftigt papir.
Ved ilægning af kuverter, se Kuverter.
Når papir på 60–65 g/m2 anvendes, anbefaler vi, at der angives [Specielt papir] som papirtype for at opnå et bedre udskriftsresultat.
Når du kopierer eller udskriver på papir med brevhoved, afhænger retningen på det ilagte papir af den funktion, du bruger. Se mere på Ilægning af papir med fast retning eller to sider.
Hvis du lægger papir af samme format og type i to kassetter, fremfører maskinen automatisk papir fra en af kassetterne, hvor [Ja] er valgt for [Brug aut. papirvalg], når den første kassette løber tør for papir. Denne funktion kaldes Automatisk kassetteskift. Med denne funktion kan du undgå at afbryde et større kopijob for at påfylde papir. Du kan angive papirtypen for kassetterne under [Papirtype]. For yderligere oplysninger, se vejledningen "Connecting the Machine/ System Settings". Indstillingsproceduren for funktionen Automatisk kassetteskift findes i vejledningen "Copy/ Document Server".
Ved ilægning af transparenter:
Detaljerede oplysninger om kopiering på transparenter findes i vejledningen "Copy/ Document Server".
For oplysninger om udskrivning på transparenter via computeren, se Angivelse af kraftigt papir, tyndt papir eller transparenter som papirtype via betjeningspanelet.
Transparenter skal altid viftes igennem, inden de anvendes. Dette forhindrer dem i at klæbe sammen og blive indført forkert.
Fjern kopierede eller udskrevne ark et ad gangen.
Ved ilægning af labelark:
Vi anbefaler, at du bruger de angivne labelark.
Tryk på [
], og vælg derefter den korrekte papirtykkelse for [Papirtype].