Af hensyn til kommunikationsikkerheden understøtter denne maskine IPsec. IPsec overfører sikre datapakker på IP-protokolniveau vha. en krypteringsmetode med delt nøgle, hvor både afsender og modtager har den samme nøgle. Denne maskine bruger automatisk nøgleudveksling til at konfigurere den forhåndsdelte nøgle for begge parter. Hvis indstillingen til automatisk udveksling anvendes, kan du ændre indstillingen inden for en nærmere angivet periode og hermed sikre en højere sikkerhed ved overførslerne.
![]()
Når der er angivet "Inaktiv" for "Ekskludér HTTPS-kommunikation", kan adgangen til Web Image Monitor blive afbrudt, hvis nøgleindstillingerne ikke er konfigureret korrekt. For at forhindre dette kan du angive IPsec til at ekskludere HTTPS-transmission ved at vælge "Aktiv". Hvis du vil inkludere HTTPS-transmission, anbefaler vi, at du vælger "Inaktiv" for "Ekskludér HTTPS-kommunikation" efter bekræftelse af, at IPsec er konfigureret korrekt. Når der er valgt "Aktiv" for "Ekskludér HTTPS-kommunikation", kan Web Image Monitor blive ubrugelig, når der forsøges at anvende TCP via IPsec fra computeren, selvom HTTPS-transmission ikke anvendes af IPsec.
Hvis du ikke kan få adgang til Web Image Monitor på grund af problemer med konfigurationen af IPsec, skal du deaktivere IPsec i Systemindstillinger på betjeningspanelet og derefter oprette adgang til Web Image Monitor.
Yderligere oplysninger om aktivering/deaktivering af IPsec via betjeningspanelet findes i vejledningen "Connecting the Machine/System Settings".
IPsec anvendes ikke på data, der hentes via DHCP, DNS eller WINS.
Operativsystemer |
Bemærk |
|---|---|
|
IPsec over IPv4 kan bruges. |
|
IPsec over IPv4 og IPv6 kan bruges. |
Visse elementer i indstillinger understøttes ikke afhængigt af styresystemet. Kontrollér, at de IPsec-indstillinger, du angiver, stemmer overens med operativsystemets IPsec-indstillinger.