Tulostetuille sivuille voidaan määrittää pakollisesti upotettavaksi tulostustyön aloitusaika, tiedot tulostajasta (nimi tai sisäänkirjautumisnimi), tulostimen numero ja tulostimen IP-osoite. Toiminnon nimi on Pakollinen turvaleima.
Työn tulostajan tietojen upottaminen asiakirjaan on tehokas tapa ehkäistä tietovuotoja. Sen avulla voidaan myös tunnistaa tietovuotojen lähteet.
Kirjaudu sisään laitteen pääkäyttäjänä Web Image Monitorilla.
Valitse [Laitehallinta] ja [Kokoonpano].
Napsauta [Pakollinen turvaleima] kohdassa Laiteasetukset.
Valitse [Päällä] kohdassa Pakollinen turvaleima.
Valitse leimattava kohde.
Voit leimata kohteen valitsemalla [Leima].
Kohteita, joiden määrityksenä on [Ei leimaa], ei tulosteta.
Pvm/aika
Työn aloitusaika tulostetaan.
Tulosta käyttäjänimi
Jos on valittu Leimaa käyttäjänimi, osoitekirjan kohta Nimi tulostetaan.
Jos on valittu Leimaa kirjautuneen käyttäjän nimi, osoitekirjan Todennus-tiedoista tulostetaan Sisäänkirjautumisnimi.
Jos käyttäjän tai käyttäjätunnuksen todennusta ei ole määritetty, työn tulostajan nimeä ei tulosteta.
Laitetunnus
[Kysely]-kohdan Laitteen sarjanumero tulostetaan.
Laitteen IP-osoite
Tulostimen IP-osoite tulostetaan. Jos käytössä on sekä IPv4- että IPv6-osoitteita, IPv4-osoite tulostetaan. Jos IP-osoitetta ei ole määritetty, kohta jätetään tyhjäksi.
Määritä Säädä leiman paikkaa.
Napsauta [OK].
Kirjaudu ulos.