Hoppa över rubrik
 

Portinställningar

Om UDP-porten inte kan användas för kommunikation under en videokonferens på grund av problem med nätverksmiljön, kan du använda TCP-porten (443) i stället.

Portinställningarna kan aktiveras när du använder Kontrollera anslutning och har en videokonferens.

Detta avsnitt beskriver videokonferensskärmen.

1Tryck på [Meny]/Ikon om skärmen Kontaktlista visas. Om Menyskärmen visas, gå vidare till steg 2.

2Tryck på [Nedåtpil] eller [Uppåtpil] för att välja [Detaljerad konfig. för videokonferens] och tryck sedan på [Enter]/Bild av ikon.

3Tryck på [Nedåtpil] eller [Uppåtpil] för att välja ett inställningsalternativ för Videoström:" och tryck sedan på [Enter] Ikon alt="ikon" />.

4Tryck på [Nedåtpil] eller [Uppåtpil] för att välja [UDP-port] eller [TCP-port (443)] och tryck sedan [Enter]/Bild av ikon.

5Tryck på [Högerpil] för att välja [OK] och tryck sedan på [Enter]/Bild av ikon.

Inställningarna för detta läge sparas och laddas nästa gång du startar maskinen. Om du använder maskinen i en annan miljö ändrar du inställningarna för detta läge.