Spring overskrift over
 

Begrænsning af brug af destinationslisten

Brugen af destinationslisten kan begrænses separat under scanner- og faxfunktioner.

Begræns brug af destinationer (fax), Begræns brug af destinationer (scanner)

Du kan forhindre, at der sendes fax-meddelelser og scannede dokumenter til adresser, der ikke står i adressebogen. Ved at aktivere denne funktion kan du forhindre brugere i at indtaste modtagerens faxnummer, e-mailadresse eller mappedestination manuelt.

Begræns tilføjelse af brugerdestinationer (fax), Begræns tilføjelse af brugerdest. (scanner)

I [Prg. dest.] kan du forbyde, at manuelt indtastede adresser til afsendelse af faxer eller scannede dokumenter registreres i adressebogen. Med denne indstilling kan brugeradministratoren desuden, som den eneste, registrere nye brugere i adressebogen samt ændre passwords og andre oplysninger for eksisterende brugere. Og selv hvis disse funktioner aktiveres med [Til], kan brugeren, der er registeret som en destination, ændre sit password. Kun brugeradministratoren kan ændre andre elementer end password.

1Log på som brugeradministrator via betjeningspanelet.

2Tryk på [Systemindstillinger].

3Tryk på [Admin.- værktøjer].

4Tryk på [Pil nedNæste].

5Tryk på [Udvidet sikkerhed].

Illustration af skærmbilledet på betjeningspanelet

6Tryk på [Pil nedNæste].

7Indstil "Begræns brug af destinationer" eller "Begræns tilføjelse af brugerdestinationer" til [Til].

Angiv disse indstillinger for både fax- og scannerfunktioner.

Illustration af skærmbilledet på betjeningspanelet

Hvis du angiver "Begræns brug af destinationer (fax)" til [Til], vises "Begræns tilføjelse af brugerdestinationer (fax)" ikke. Det samme gælder, hvis du angiver "Begræns brug af destinationer (scanner)" til [Til]. Så vises "Begræns tilføjelse af brugerdestinationer (scanner)" ikke.

8Tryk på [OK].

9Log ud.

  • Når standardtouchskærmen anvendes:

    Tryk på tasten [Log ind/Log ud]. En bekræftelsesmeddelelse vises. Hvis du trykker på [Ja], logges du automatisk af.

  • Når den intelligente touchskærm anvendes:

    Tryk på [Log ud]. En bekræftelsesmeddelelse vises. Hvis du trykker på [Ja], logges du automatisk af.