Hoppa över rubrik
 

Kopiera på kuvert

I det här avsnittet beskrivs hur du kopierar på kuvert av både standardformat och anpassade format. Placera originalet på originalglaset och placera kuvertet i sidoinmatningsfacket eller i papperskassetten.

Ange papperstjocklek utifrån vikten på kuverten du ska skriva ut på. Information om förhållandet mellan pappersvikt och papperstjocklek samt vilka kuvertformat som kan användas finns i Rekommenderade pappersformat och papperstyper.

För mer information om hur du hanterar kuvert, kuverttyper som stöds och hur du fyller på kuvert, se Kuvert.

Viktigt

  • Duplexfunktionen kan inte användas med kuvert. Om Duplexfunktionen är igång trycker du på [1-sid 2-sid:Boktyp] för att avbryta inställningen.

För att kopiera på kuvert av anpassat format ska du ange kuvertets mått. Ange horisontell och vertikal längd på kuvertet.

Bild av användarpanelens skärm

Bild av kuvert

bild av horisontell: Horisontell

Bild av vertikal: Vertikalt

Var noga med att inkludera den helt öppna fliken i det horisontella måttet.