Hoppa över rubrik
 

Visa: Startsida

Detta avsnitt förklarar startsidan och hur du visar Web Image Monitor.

1Starta webbläsaren.

2Ange "http://(maskinens IP-adress eller värdnamn)/" i adressfältet.

När du ställer in SSL, ett protokoll för krypterad kommunikation, i en miljö där serverautentisering används anger du "https://(maskinens IP-adress eller värdnamn)/".

Varje sida i Web Image Monitor är indelad i följande områden:

illustration av webbläsarens skärm med numrerade detaljer

  1. Menyområdet (Menu Area)

    En meny visas.

  2. Flikområdet (Tab area)

    Detaljer om de olika menyerna visas.

  3. Meny för språkval (Language Selection Menu)

    Välj ett språk.

    Om sidan som visas är förvrängd när du använder ett engelskt operativsystem, välj "English" i menyn för språkval.

  4. Intervall för automatisk uppdatering

    Du kan ange intervall för uppdatering på [Status]flikens arbetsområde.

    Information för andra menyer och flikar uppdateras inte automatiskt. Klicka därför på [Uppdatera] för att uppdatera dessa.

    Standard: [10 sekunder]

  5. Rubrikområde (Header area)

    Du kan kontrollera versionen av maskinens firmware genom att klicka på icon. Kontrollera om du behöver uppdatera firmware genom att jämföra dess version med den senaste via internet. Du kan ändra maskinens inställningar genom att klicka på [Administratör Inloggning].

    Du kan kontrollera svaren till vanliga frågor och annan värdefull information om hur du använder denna maskin.

    Klicka på icon för att visa Vanliga frågor. Det krävs en Internetuppkoppling för att informationen ska kunna visas.

  6. Hjälp (Help)

    Använd hjälpen om du vill visa innehållet i hjälpfilen.

  7. Huvudområde (Main Area)

    Visar innehållet för vald post i menyfältet.

Obs

  • För att visa Web Image Monitor klicka på [Web Image Monitor...] på fliken [Konfiguration/Om] i dialogrutan [Utskriftsinställningar].