Hoppa över rubrik
 

Bekräfta anslutningsmetoden

Maskinen stödjer nätverksanslutningar och lokala anslutningar.

Kontrollera hur maskinen är ansluten innan du installerar mjukvaran.

Viktigt

  • Skrivardrivrutinerna stödjer inte klusterteknik i Windows Server 2003/2003 R2/2008.

För att installera följande programvaror, tryck på motsvarande installationstangent:

Installationsnyckel

Installerad programvara

Quick Install for USB

Snabbinstallation för nätverk

Skrivardrivrutin

Användarhandbok

PCL/RPCS Raster Skrivardrivrutiner eller Skrivardrivrutin

Skrivardrivrutin

Användarhandbok

Användarhandbok

Lokal anslutning

Om skrivaren är ansluten via USB ska den tillhörande mjukvaran installeras genom att placera den medföljande CD-ROM-skivan i datorns läsare och sedan klicka på [Snabbinstallation för USB]. Se Snabbinstallation för USB.

Nätverksanslutning

Om skrivaren är ansluten via nätverket ska den tillhörande programvaran installeras genom att placera den medföljande CD-ROM-skivan i datorns läsare och sedan klicka på [Snabbinstallation för nätverk]. Se Snabbinstallation för nätverk.

Obs

  • Med en nätverksanslutning kan du använda skrivarporten i Windows till att skicka utskriftsjobb direkt till skrivaren (peer-to-peer-överföring) eller använda skrivaren som nätverksskrivare och skicka utskriftsjobb till skrivaren från en klientdator via en skrivarserver.

  • För att uppdatera skrivardrivrutinerna laddar du ner de senaste drivrutinerna från tillverkarens hemsida.