I det här avsnittet beskrivs användarverktygen på fliken [Allmänna inställningar] i [Skannerinställningar].
Byt titel
Välj den titel som ska visas på mottagarlistan.
Standardinställningen är: [Titel 1].
Uppdatera mottagarlista för leveransserver
Uppdatera leveransserverns mottagarlista genom att trycka på [Uppdatera mottagarlista för leveransserver]. För att använda funktionen ska du ställa in [Leveransalternativ] på [På].
För mer information om "Utmatningsalternativ", se Handbok för nätverks- och systeminställningar.
Sök mottagare
Välj en mottagarlista som ska användas för "Sök mottagare". För att söka från LDAP-servern krävs det att du registrerar LDAP-servern i [Systeminställningar ] och ställer in [LDAP-sökning] till [På].
Standardinställning: [Adressbok]
För mer information om "LDAP-sökning", se Handbok för nätverks- och systeminställningar.
Standby-tid, skanningskom.
Om maskinen får en TWAIN- eller WSD-skanningsbegäran (Pull-typ) medan den skriver data till minnet eller utför uppgifter som e-post, Skanna till mapp, Nätverksleverans eller WSD-skanning övergår den till TWAIN- eller WSD-skannerfunktionen (Pull-typ) antingen omedelbart eller efter inställd standby-tid efter senaste knappintryckning.
Använd den här inställningen för att välja om maskinen ska övergå till TWAIN eller WSD (Pull-typ) omedelbart eller om den ska vänta tills standby-tiden gått ut när den får in en TWAIN- eller WSD-skanningsbegäran (Pull-typ).
Standardinställning: [På], 10 sekund(er)
Om du väljer [Av] kommer maskinen att växla till TWAIN- eller WSD-skannerfunktionen för nätverk omedelbart.
Om du väljer [På] ska du ange en standby-tid med hjälp av siffertangenterna (3-30 sekunder). Maskinen kommer då att övergå till TWAIN- eller WSD-skannerfunktionen för nätverk när den inställda tiden efter senaste knapptryckningen gått ut.
Visa mottagarlista prioritet 1
Välj en mottagarlista som ska visas när maskinen är i Startläge.
Du kan välja [E-post/Mapp], [Leveransserver] eller [WSD].
Standardinställning: [Leveransserver]
Visa mottagarlista prioritet 2
I maskinens adressbok, välj vilken adressbok som ska visas som standard.
Du kan antingen välja [E-postadress] eller [Mapp].
Standardinställning: [E-postadress]
Skriv ut & Radera skannerjournal
Max 250 överförings-/leveransresultat kan kontrolleras på den här maskinen. Om de lagrade överförings-/leveransresultaten når 250 ska du välja om du ska skriva ut leveransjournalen.
Standard: [Skriv ut och radera allt]
Skriv ut och radera allt
Överförings-/leveransjournalen skrivs ut automatiskt. Journalen raderas efter utskrift.
Skriv inte ut: radera äldst
Överförings-/leveransresultaten raderas ett i taget vartefter nya resultat lagras.
Skriv ej ut: avakt. skicka
Överföring/leverans kan inte utföras när journalen är full.
Alla uppgifter raderas efter utskrift. Om de inte skrivs ut kommer uppgifter att raderas automatiskt med början från de äldsta uppgifterna när gränsen nåtts.
Medan journalen skrivs ut kan väntande filer inte skickas.
Skriv ut skannerjournal
Skannerjournalen skrivs ut och raderas.
Radera skannerjournal
Skannerjournalen raderas utan att skrivas ut.
Radera nya mottagare
Nya mottagare raderas.