Hoppa över rubrik
Hjälp
 

Skanna flera sidor av original som en fil

Detta avsnitt beskriver hur man skickar flera original som en flersidig fil eller lagrar dem som en enda lagrad fil.

Viktigt

  • För att skicka flera original som en flersidig fil ska du i [Skicka filtyp/-namn] välja en flersidig filtyp. För ytterligare information om filtyper, se "Ange filtypen".

1Tryck på [Originalmatning].

2Välj [Bunt] eller [SADF].

För att skanna original med originalglaset, välj [Bunt]. För att skanna original med dokumentmataren (ADF), välj [SADF]. För ytterligare information om [Bunt] och [SADF], se "Bunt, SADF".

Bild av användarpanelens skärm

3Tryck på [OK].

4Placera original.

5Gör inställningar för att skicka eller lagra.

6Tryck på [Start] för att skanna original.

Om [Bunt] har valts, placera ytterligare original och tryck sedan på [Start].

Om [SADF] har valts startar skanningen automatiskt när du placerar ytterligare original. Lägg i påföljande original efter att originalen har skannats.

Upprepa detta steg tills alla original skannats.

7När alla original har skannats, tryck på [Skarp].

Lagring eller överföring startar.

Obs

  • Om [Bunt] har valts kan originalen skannas med dokumentmataren (ADF).

  • När man skannar original med originalglaset, kan maskinen beroende på inställningarna för [Väntetid för Nästa original: Originalglas] under [Skannerinställningar] vänta på ytterligare original även om [Bunt] har valts som [Originalmatning]. För information om [Väntetid för Nästa original: Originalglas], se "Skaninställningar".

  • Om [Ställ in väntetid] under [Skannerinställningar] är inställt på [Väntetid för Nästa original: Originalglas] eller [Väntetid för nästa original: SADF] ska ytterligare original placeras inom angiven tid. När nedräkningen är klar startar överföring eller lagring automatiskt. För att starta överföring eller lagring innan nedräkningen är klar, tryck på [Skarp]. Nedräkning avbryts om Skaninställningar eller någon annan inställning ändras under tiden. Placera ytterligare original och tryck sedan på [Start]. Maskinen skannar originalen och nedräkningen återupptas. För mer information om [Väntetid för Nästa original: Originalglas] och [Väntetid för nästa original: SADF], se "Skaninställningar".

  • Om [SADF] har valts, aktiveras skanning från originalglaset efter skanningen från dokumentmataren. Om det sker måste du trycka på [Start] för att starta skanningen.