Hoppa över rubrik
Hjälp
 

Sammanfattning av fillagring under skannerfunktionen

I det här avsnittet beskrivs hur du lagrar filer under skannerfunktionen.

Viktigt

  • Du kan ange ett lösenord för varje lagrad fil. Filer som inte skyddas med lösenord kan öppnas av andra användare på samma lokala nätverk med hjälp av DeskTopBinder. Vi rekommenderar att du skyddar lagrade filer genom att ange lösenord.

  • Skanningsfiler som lagrats i maskinen kan gå förlorade om ett fel uppstår. Vi rekommenderar att du inte lagrar viktiga filer på hårddisken. Leverantören ansvarar inte för skador som uppkommer p.g.a. förlorade filer. För långtidslagring av filer rekommenderar vi DeskTopBinder. För mer information, kontakta din lokala återförsäljare eller se dokumentationen för DeskTopBinder.

Bild på fillagring under skannerfunktionen (numrerade detaljer)

  1. Den här maskinen

    Du kan lagra skannade filer på maskinens hårddisk. De lagrade filerna kan skickas med e-post, Skanna till mapp eller med nätverksleveransskannern.

  2. Klientdator

    Med DeskTopBinder kan du via nätverket visa, kopiera eller radera filer som lagrats i maskinen. Med Web Image Monitor kan du via nätverket granska, ladda ner, skicka eller radera filer som lagrats i maskinen. För mer information om DeskTopBinder Lite, se handböckerna för DeskTopBinder Lite. För ytterligare information om Web Image Monitor, se Web Image Monitor Hjälp.

Obs

  • Du kan ladda ner DeskTopBinder Lite från webbplatsen och sedan installera den på klientdatorn.

  • Lagrade filer raderas efter en viss tidsperiod. För information om hur man anger perioden, se Handbok för nätverks- och systeminställningar.

  • Filer som lagrats under skannerfunktionen kan inte skrivas ut från maskinens kontrollpanel. Skriv ut filerna från en klientdator efter att du tagit emot dem på datorn.

  • Du kan också lagra en fil och samtidigt skicka den. För information, se "Samtidig lagring och överföring med e-post", "Samtidig lagring och överföring med Skanna till mapp" och "Samtidig lagring och leverans".

  • Du kan spara skannade filer på en flyttbar minnesenhet. För mer information, se "Grundläggande instruktioner för att spara skannade filer på en flyttbar minnesenhet".