Ange sökvägen genom att bläddra fram mottagarmappen i ett NDS-träd eller på en NetWare Bindery-server.
Tryck på [Manuell inm].

Tryck på [NCP].
Välj anslutningstyp.
Tryck på [NDS] för att ange en mapp i NDS-trädet.
Tryck på [Bindery] för att ange en mapp på NetWare Bindery-servern.
Tryck på [Bläddra i nätverket] under fältet för sökvägens namn.

Om du valde [NDS] under [Anslutningstyp], visas NDS-trädet.
Om du valde [Bindery] under [Anslutningstyp] visas listan över NetWare Bindery-servrar.
Leta efter mottagarmappen i NDS-trädet eller på NetWare Bindery-servern.
Om du inte kan hitta mottagarmappen, tryck på [Upp en nivå] och sök sedan efter mappen på den nivån.
Välj mottagarmappen.
Tryck på [OK] två gånger.
![]()
Om man växlar protokoll efter att ha skrivit in sökvägen, användarnamnet eller lösenordet visas ett bekräftelsemeddelande.
Endast mappar som man har läsbehörighet för visas.
Om språket som används i NDS-trädet eller av NetWare Bindery-servern avviker från språket som används av maskinen kan filnamnen i NDS-trädet eller på NetWare Bindery-servern förefalla förvanskade.
Upp till 100 poster kan visas.
Om NDS-trädet eller NetWare Bindery-servern som valts kräver autentisering visas en inloggningsskärm. Skriv in ett användarnamn och lösenord för inloggning till NDS-trädet eller NetWare Bindery-servern. Om du loggar in på NDS-trädet, skriv in ett användarnamn och skriv därefter in namnet på kontexten som innehåller användarobjektet. Om användarnamnet är "user" och namnet på kontexten är "context", blir användarnamnet "user.context".
Det kan hända att maskinen inte kan överföra filen om skrivrättigheter saknas för mappen eller om det inte finns tillräckligt mycket ledigt utrymme på hårddisken.
Du kan registrera sökvägen till mottagaren i maskinens adressbok. För ytterligare information, se "Registrera sökvägen till den valda mottagaren i adressboken".