Hoppa över rubrik
Hjälp
 

Programmera LDAP-servern

Detta avsnitt beskriver hur du programmerar LDAP-servern.

1Tryck på tangenten [Användarverktyg/Räknare].

2Tryck på [Systeminställning].

3Tryck på [Admin.verktyg].

4Tryck på [NedåtpilNästa] två gånger.

5Tryck på [Programmera/Ändra/Radera LDAP-server].

6Kontrollera att [Programmera/Ändra] är valt.

7Välj den LDAP-server som du vill programmera eller ändra.

Vid programmering av servern, välj [*Ej programmerat].

8Tryck på [Ändra] under "Namn".

9Ange namn och tryck på [OK].

10Tryck på [Ändra] under "Servernamn".

11Ange servernamn och tryck sedan på [OK].

12Tryck på [Ändra] under "Sökbas".

Välj en rotmapp för att starta sökningen med e-postadresser registrerade i den valda mappen som sökmål.

13Ange sökbas och tryck sedan på [OK].

Om målet för sökningen till exempel är säljavdelningen på företaget ABC, ange "dc=säljavdelning, o=ABC". (I detta exempel gäller beskrivningen en active directory, "dc" är organisationsenheten och "o" är företaget.)

Sökbasregistrering kan krävas beroende på din servermiljö. När registrering krävs leder ospecificerade sökningar till fel.

Kontrollera servermiljön och ange de specifikationer som krävs.

14Tryck på [Ändra] under "Portnummer".

Ange portnumret för kommunikation med LDAP-servern. Ange en port som är kompatibel med din miljö.

15Ange portnumret med siffertangenterna och tryck sedan på [Fyrkant].

När SSL ställs in till [På], ändras portnumret automatiskt till "636".

16Under "Använd säker anslutning (SSL)", tryck på [På].

Använd SSL för att kommunicera med LDAP-servern.

LDAP-servern måste ha stöd för SSL för att SSL ska kunna användas.

När SSL ställs in på [På] ändras portnumret automatiskt till "636".

Om du inte aktiverar SSL kan säkerhetsproblem uppstå. Om du vill aktivera SSL måste du använda maskinens inställningar. För mer information, kontakta din nätverksadministratör.

17Tryck på [NedåtpilNästa].

18Välj autentiseringsmetod.

För att göra en sökning på LDAP-servern, använd administratörskontot för autentisering.

Autentiseringsinställningar måste överensstämma med din servers autentiseringsinställningar. Kontrollera dina serverinställningar innan du ställer in maskinen.

[Digest-autentisering] är endast tillgängligt med LDAP Version 3.0.

Om du väljer [Okrypterad autentisering] skickas ett lösenord till LDAP-servern som den är, utan någon krypteringsprocess.

Om du väljer [Digest-autentisering] skickas ett lösenord med hjälp av en krypteringsprocess som hindrar lösenord från att avslöjas under överföringen till LDAP-servern.

Om du väljer [Kerberos-autentisering] skickas ett lösenord med hjälp av en krypteringsprocess som hindrar lösenord från att avslöjas under överföringen till den KDC-server där autentiseringen utförs.

Om du väljer [Av], fortsätt till steg 24.

Om du valt [Digest-autentisering] eller [Okrypterad autentisering], fortsätt till steg 19 till 22 och sedan till steg 24.

Om du valt [Kerberos-autentisering], fortsätt till steg 19 - 23, och därefter till steg 24.

Bild av användarpanelens skärm

19Tryck på [Ändra] under "Användarnamn".

När [Kerberos-autentisering], [Digest-autentisering] och [Okrypterad autentisering] är valt som autentiseringsinställning, använder du administratörskontots namn och lösenord. Ange inte administratörskontots namn och lösenord när du använder autentisering för varje individ eller varje sökning.

20Skriv in användarnamnet och tryck sedan på [OK].

Hur man ställer in användarnamn varierar beroende på servermiljö. Kontrollera din servermiljö innan du gör inställningen.

Exempel: domännamn\användarnamn, användarnamn@domännamn, CN=namn, OU=avdelningsnamn, DC=servernamn

21Tryck på [Ändra] under "Lösenord".

22Skriv in lösenordet och tryck på [OK].

Användarnamn och lösenord krävs för administratörsautentisering för att få åtkomst till LDAP-servern.

Du kan ansluta till LDAP-servern med ett användarnamn och lösenord som finns lagrat i adressboken. Mer information finns i "Registrera SMTP- och LDAP-autentisering".

Om du väljer [Digest-autentisering] eller [Okrypterad autentisering], fortsätt till steg 24.

23Välj Realm.

Bild av användarpanelens skärm

24Tryck på [Anslutningstest].

Gå in på LDAP-servern och kontrollera att rätt anslutning är etablerad. Kontrollera att autentiseringen fungerar enligt inställningarna för den.

25Tryck på [Avsluta].

Om anslutningstestet misslyckas, kontrollera dina inställningar och försök igen.

Den här funktionen kontrollerar inte sökvillkor eller sökbas.

26Tryck på [NedåtpilNästa].

27Tryck på [Ändra] för de poster du vill använda som sökvillkor från följande: "Namn", "E-postadress", "Faxnummer2, "Företagsnamn" och "Avdelningsnamn".

Du kan ange ett attribut som ett typiskt nyckelord för sökning. Med det angivna attributet söker funktionen igenom LDAP-serverns adressbok.

28Ange attributet som du vill använda när du söker efter e-postadresser och tryck sedan på [OK].

Attributvärdet kan ändras beroende på servermiljö. Kontrollera att attributvärdet överensstämmer med din servermiljö innan du anger det.

Du kan lämna poster tomma, men du kan inte lämna attribut tomma när du söker efter e-postadresser i LDAP-serverns adressbok.

29Tryck på [NedåtpilNästa].

30Tryck på [Ändra] under "Attribut".

31Ange attributet som du vill använda när du söker efter e-postadresser och tryck sedan på [OK].

Attributvärdet kan ändras beroende på servermiljö. Kontrollera att attributet stämmer överens med din servermiljö innan du anger det.

32Tryck på [Ändra] under "Tangentnamn".

33Ange tangentnamn och tryck sedan på [OK].

Det registrerade "Tangentnamnet" visas som ett nyckelord för sökning av LDAP

  • Utan registrering av tangentnamn

    Bild av användarpanelens skärm

  • Med registrering av tangentnamn

    Bild av användarpanelens skärm

Tangentnamnet visas inte på sökskärmen om inte både "Attribut" och "Tangentnamn" är registrerat. Var noga med att registrera båda för att använda alternativ sökning.

34Tryck på [OK].

35Tryck på [Avsluta].

36Tryck på tangenten [Användarverktyg/Räknare].