Gör det möjligt att skriva in ett ämne för det Internetfax eller e-postdokument du vill skicka.
Placera originalet och gör de skanningsinställningar du önskar.
Ange avsändare.
Mer information finns i avsnittet "Avsändarinställningar".
Tryck på [Överf.l.].

Tryck på [Ämne].

Skriv in ämnet.

För att mata in de textsträngar som finns inprogrammerade i maskinen, tryck på [Användartext] och välj sedan de textsträngar du vill mata in.

Tryck på [OK].

Det inmatade ämnet visas i fältet Ämne.
Tryck på [OK].
Skärmen för vänteläge visas.
Ange en mottagare och tryck sedan på [Start].
![]()
För att göra det enkelt för dig, programmera i förväg in sådana ämnen som används ofta i Programmera/Ändra/Radera användartext i Systeminställning. För mer information om programmeringsmetoden, se Handbok för nätverks- och systeminställningar.
Om du skickar ett Internetfax eller e-post utan att ange ett ämne kommer ett ämne automatiskt att skapas. För mer information om hur man infogar ett ämne automatiskt, se "Ange automatiskt skapade ämnen för e-post" och "Mottagna bilder".
Du kan inte skicka bara ett ämne som Internetfax eller e-post utan ett original.
För detaljerad information om inmatning av text, se handboken Om den här maskinen.
Du kan programmera en snabbtangent för denna funktion. Med en Snabbtangent kan du utesluta steg 3 och 8. För mer information om Snabbtangent, se "Allmänna inställningar".
För max antalet tecken ett ämne för ett e-postmeddelande kan ha, se "Maximala värden".
![]()