Hoppa över rubrik
Hjälp
 

Använda adressboken för att ange mottagare

Om mottagarna finns registrerade i en mottagarlista, kan du ange en mottagare genom att välja en Mottagartangent i mottagarlistan.

Det inprogrammerade namnet visas på Mottagartangenten.

Tryck på fliken för överföringstyp för att växla överföringstyp mellan Fax/IP-fax, Internetfax, e-post och mapp.

Viktigt

  • Programmera mottagare i förväg i mottagarlistan. Mer information om hur man programmerar mottagare finns i Handbok för nätverks- och systeminställningar.

1Tryck på filken för överföringstyp för att växla mellan fax/IP-fax, Internetfax, e-post och mapp.

2Tryck på titeltangenten för önskad mottagare.

Om du t ex vill ange "New York-kontoret" som progammerats under "LMN", trycker du på [LMN].

Bild av användarpanelens skärm

3Tryck på den Mottagartangent som är programmerad med den önskade mottagaren.

Bild av användarpanelens skärm

Om önskad mottagartangent inte visas trycker du på [Uppåtpil] och [Nedåtpil] för att bläddra igenom listan.

Tryck på den valda mottagarknappen en gång till för att annullera valet. Du kan även trycka på tangenten [Radera/Stopp] för att avbryta valet.

Upprepa steg 2 och 3 för att välja fler mottagare.

Mottagaren är nu angiven och Mottagartangenten markeras.

4Tryck på [Start].

Obs

  • För att kontrollera vad mottagartangenter innehåller, skriv ut mottagarlistan med hjälp av Skriv ut adressbok: Mottagarlista, under Systeminställningar. Mer information om utskriftsmetoden finns i Handbok för nätverks- och systeminställningar.

Närliggande ämnen

Växla typ av titel i adressboken