Kopierar två eller fler original i sidnummerordning.
Du kan inte använda sidoinmatningsfacket tillsammans med denna funktion.
Det finns fyra typer av Häfte/Broschyr.
1-sidigt Häfte
Gör kopior i sidordning för ett vikt häfte enligt illustration.
Vänsterbläddring
Högerbläddring
2-sidigt Häfte
Gör 2-sidiga original till kopior i sidordning för ett vikt häfte enligt illustration.
Vänsterbläddring
Högerbläddring
1-sidigt Broschyr
Kopierar två eller fler original för att göra kopior i sidordning när de viks och buntas.
Vänsterbläddring
Högerbläddring
2-sidigt Broschyr
Kopierar två eller fler original dubbelsidigt för att göra kopior i sidordning när de viks och staplas.
Vänsterbläddring
Högerbläddring
Hur kopior viks och viks upp för att skapa ett häfte
Vik en kopia längs mittlinjen och öppna.
Vänsterbläddring
Högerbläddring
Hur kopior viks och viks upp för att skapa en broschyr
Vik och stapla kopior för att göra en broschyr, och öppna.
Vänsterbläddring
Högerbläddring
Tryck på [Originalinställn.].
Tryck på [Originalformat].
Ange originalformat och tryck sedan på [OK].
Välj riktning för originalet.
Tryck på [OK].
Tryck på [Dup./Kombin./Serie].
Tryck på [Bok].
Välj boktyp separat för originalet ([1-sidigt] eller [2-sidigt]) och kopian ([Häfte] eller [Broschyr]).
Om du angav [2-sidigt] för originalet så kan du ange riktningen för originalen eller kopiorna. För mer information, se “Original och kopieringsriktning”.
Tryck på [OK].
Välj papperskassett.
När du placerar original på originalglaset eller i dokumentmataren i Buntläget, trycker du på [] när att alla original har skannats.
Standardinställningen avseende riktning för Häfte och Broschyr är [Vänsterbläddring]. Du kan ändra standardinställningen under Riktning: Häfte, Broschyr i Användarverktyg. För mer information, se “Redigera”.
I läget Häfte eller Broschyr ställer maskinen automatiskt in reproduktionsgrad för att passa pappersformatet och kopierar originalen tillsammans på pappret.
Maskinen väljer reproduktionsgrad mellan 25 och 400%. Om orginalen placeras i dokumentmataren är den högsta reproduktionsgraden 200%. Om du vill kopiera original med högre reproduktionsgrad än 200% måste du placera dem på originalglaset.
Om den beräknade proportionen ligger under minimum justeras den automatiskt så att den ligger inom det tillgängliga intervallet. Med vissa proportioner kan det hända att delar av bilden inte blir kopierade.
Beroende på originalets och kopieringspapprets riktning, kommer maskinen rotera bilden automatiskt med 90 grader för att kunna kopiera korrekt.
Du kan inte kopiera original med olika format och riktning.
Om antalet original som skannats är mindre än en multipel av 4, lämnas den sista kopiesidan blank.
I läget Broschyr kan kopieringen ta lite tid när originalen väl har skannats.