Hoppa över rubrik
Hjälp
 

Display

De funktioner som visas fungerar som valknappar. Du kan välja eller ange en post genom att trycka lätt på den.

När du väljer eller anger en post på displayen markeras den som Bild av användarpanel. Tangenter som visas som Bild av användarpanel kan inte användas.

Startdisplay för kopiering

Bild av användarpanelen (numrerade detaljer)

  1. Visar driftsstatus och meddelanden.

  2. Du kan registrera upp till tre förminsknings-/förstoringsgrader som används ofta, förutom de förinställda reproduktionsgraderna under Reproduktionsgrad i Användarverktyg. För mer information, se “Reproduktionsgrad”.

  3. Visar antal skannade original, inställda kopior och klara kopior.

  4. Tryck på tangenten för att bekräfta de aktuella inställningarna.

  5. Visar genvägstangenter. Du kan registrera funktioner som används ofta under Allmänna funktioner i Användarverktyg. För mer information, se “Allmänna funktioner”.

  6. Visar funktionerna Sortera, Stackning och Häftning.

  7. Visar tillgängliga funktioner. Tryck på en funktion för att visa dess meny. När du väljer en funktion visas ett gem under knappen.

  8. Visar den uppskattade tiden för att slutföra skanning och utskrift av ett kopieringsjobb. Tiden ändras inte även om jobbet sätts på paus.

  9. Visar format och riktning som angetts för originalen.

  10. Använd denna plats för att ange originaltyp och nivå för bilddensitet.

Obs

  • Bilden är ett exempel på displayen när pappersmatningsenheterna är installerade på en maskin av typ 3.

Närliggande ämnen

Förenklad display