Hopp over overskrift
Hjelp
 

Grunnleggende operasjoner for TWAIN-nettverksskanner

Dette avsnittet beskriver den grunnlegende fremgangsmåten for skanning med TWAIN-nettverkskanner.

Viktig

  • For å bruke TWAIN-nettverksskanner, må en TWAIN-kopmatibel programvare, som for eksempel DeskTopBinder og TWAIN-driveren være installert på klientdatamaskinen.

  • Du kan laste ned DeskTopBinder Lite fra nettstedet og installere det på klientdatamaskinen.

  • DeskTopBinder er ikke tilgjengelig for 64-biters operativsystemer. Hvis operativsystemet er et 64-bits operativsystem, må du installere et annet TWAIN-kompatibelt program på datamaskinen.

  • Når Windows-brannmur eller et antivirusprogram er aktivert i operativsystemene Windows XP SP2/Vista/7 eller Windows Server 2003/2003 R2/2008/2008 R2, kan meldingene “Kan ikke finne skanneren” eller “Ikke svar fra skanneren.” vises og skanning med TWAIN-skanner mislykkes. Endre innstillingene til Windows-brannmuren eller antivirusprogrammet hvis så er tilfelle. Hvis du vil ha mer informasjon, kan du se i hjelpen for Windows.

Følgende prosedyre bruker Windows XP og DeskTopBinder Lite for å eksemplifisere. Når du skanner originaler ved hjelp av et annet TWAIN-kompatibelt program, velger du TWAIN-driveren og angir skanneinnstillingene i dialogboksen for skannerkontroll. Det kommer an på programmet hvordan du starter TWAIN-driveren. Hvis du vil ha mer informasjon, må du se programmets hjelpdokumentasjon.

1I [Start]-menyen, pek på [Alle programmer], pek på DeskTopBinder, og klikk deretter på DeskTopBinder.

2Klikk på [Skannerinnstillinger...] i menyen [Verktøy].

3Klikk på [Velg skannerdriver...].

4Velg navnet på maskinen du vil bruke på listen, og klikk på [Velg].

5Klikk på [OK].

6Plasser originaler.

7Pek på [Legg til dokument] i menyen [Fil], og klikk på [Skann...] for å vise dialogboksen "Skannerkontroll".

Dialogboksen "Skannerkontroll" og DeskTopBinder vises.

En dialogboks som brukes for å kontrollere en skanner med TWAIN-driver kalles en skannerkontroll-dialogboks.

8Angi innstillinger i forhold til faktorer som type original, type skanning og papirretning for originalen.

Vil du ha mer informasjon, se Hjelp for TWAIN-driveren.

9Klikk på [Skann] i dialogboksen "Skannerkontroll".

Avhengig av sikkerhetsinnstillingen kan det vises en dialogboks for å oppgi brukernavn og passord, hvis du trykker på [Skann].

Legg på den neste originalen og klikk på [Fortsett] hvis det er flere originaler som skal skannes.

Klikk på [Fullfør] hvis det ikke skal skannes flere originaler.

10I [Fil]-menyen til DeskTopBinder, klikk på [Avslutt].

11Oppgi filnavn og klikk deretter på [OK].

DeskTopBinder lukkes, og bildet er lagret i DeskTopBinder Lite.

Merk

  • Hvis du allerede har valgt en skanner trenger du ikke velge en skanner med mindre du vil endre den.

  • Ved hjelp av DeskTopBinder kan du redigere og skrive ut skanfiler. For mer informasjon om DeskTopBinder, se håndbøkene for DeskTopBinder.

  • Modellnavnet til den tilknyttede skanneren vises i tittellinjen til skannerkontrollens dialogboks. Pass på at du har valgt riktig skanner hvis det er mer enn en type skanner av samme modell på nettverket. Klikk på [Velg skannerdriver...], og velg så skanneren igjen hvis du ikke har gjort dette. Sjekk at skanneren er ordentlig tilknyttet nettverket, og at IPv4-adressen er blitt spesifisert hvis den riktige skanneren ikke vises på listen. Hvis den riktige skanneren fremdeles ikke vises; velg [Bruk en spesifikk skanner.]-avkrysningsboksen på nettverkstilknytningsverktøyet som er installert med TWAIN-driveren, og angi IP-adressen eller vertsnavnet til skanneren du ønsker å bruke. For mer informasjon, se "Hjelp for nettverkstilknytningsverktøyet".

  • Hvis du skanner originaler fra DeskTopBinder med nettverkets TWAIN-skanner, kan du ikke slette skanning uten å først lagre dokumentene. Hvis du ikke lenger bruker dokumentene, lagre dem først, og slett dem med DeskTopBinder.

  • Funksjonen Gjenkjen. av blanke sider er ikke tilgjengelig når du bruker TWAIN-skanneren.