Ohita otsikko
Ohje
 

Skannattujen tiedostojen lähettäminen sähköpostilla

Tässä kerrotaan, miten skannattuja tiedostoja lähetetään sähköpostilla.

1Tarkista, ettei aikaisempia asetuksia ole.

Jos edellisiä asetuksia on voimassa, paina [Tyhjennä valinnat].

2Jos verkkojakeluskannerin tai kansioon skannauksen näyttö avautuu, siirry sähköpostinäyttöön.

Lisätietoja, katso "Vaihtaminen sähköpostinäyttöön".

Laitteen näyttö

3Aseta alkuperäiset.

4Voit määrittää skannerin asetukset, kuten tarkkuuden ja skannauskoon, valitsemalla [Skannausasetukset].

Lisätietoja, katso "Muut skannausasetukset".

Laitteen näyttö

5Määritä tarvittaessa skannauksen tummuusasetus.

Lisätietoja, katso "Tummuuden säätäminen".

6Voit määrittää asetukset, kuten alkuperäisen suunnan, valitsemalla [Alkup. syöttötapa].

Lisätietoja, katso "Alkuperäisen syöttötavan asettaminen".

7Valitse tarvittaessa [Tdston nimi/tyyppi] määrittääksesi tiedoston nimen ja tiedostomuodon.

Lisätietoja, katso "Tiedostotyypin ja tiedostonimen määrittäminen".

8Valitse kohde.

Voit valita useita vastaanottajia.

Lisätietoja, katso "Sähköpostikohteiden määrittäminen".

9Voit kirjoittaa sähköpostiviestin valitsemalla [Teksti].

Katso lisätietoja kohdasta "Sähköpostiviestin kirjoittaminen".

10Kirjoita sähköpostin aihe valitsemalla [Aihe].

Katso lisätietoja kohdasta "Sähköpostiviestin aiheen lisääminen".

11Määritä sähköpostin lähettäjä painamalla [Lähettäjän nimi].

Lisätietoja, katso "Sähköpostin lähettäjän määrittäminen".

12Valitse tarvittaessa [Turva] määrittääksesi [Salaus]- tai [Allekirjoitus]-asetukset.

Lisätietoja, katso "Sähköpostien suojausasetukset".

13Jos haluat saada kuittauksen viestistä (MDN), paina [V-o kuittaus].

Jos valitset [V-o kuittaus], sähköpostin lähettäjä saa sähköposti-ilmoituksen, kun vastaanottaja on avannut sähköpostiviestin.

14Paina [Aloita].

Huom.

  • Jos vastaanottajia on useita, voit selata niitä vastaanottajakentän vieressä olevilla näppäimillä [Ylänuolinäppäin][Alanuolinäppäin].

  • Voit peruuttaa valitun vastaanottajan hakemalla vastaanottajan kohdekenttään näppäimillä [Ylänuolinäppäin][Alanuolinäppäin] ja painamalla sitten [Tyhjennä/Seis]. Voit poistaa valitun vastaanottajan luettelosta painamalla valittua vastaanottajaa uudelleen.

  • Voit määrittää pääkäyttäjän sähköpostiosoitteen oletuslähettäjäksi [Järjestelmäasetukset]-valikossa. Näin voit lähettää sähköpostia ilman, että syötät tietoja kohtaan [Lähettäjän nimi]. Katso lisätietoja Verkko- ja järjestelmäasetukset -oppaasta.

  • Suojausasetuksista riippuen kohdassa [Lähettäjän nimi] voi näkyä myös kulloinkin laitteelle kirjautunut käyttäjä.

  • Viestin vastaanottokuittauksen käyttämiseksi on kirjauduttava laitteelle käyttäjänä ja määritettävä lähettäjä. Huomaa kuitenkin, että [V-o kuittaus] -viestiä ei välttämättä lähetetä, jos vastaanottajan sähköpostiohjelma ei tue kuittaustoimintoa.

  • Voit siirtyä skannerin aloitusnäytöltä Tarkista valinnat -näytölle painamalla [Tarkista valinnat] ennen kuin painat [Aloita]. Tarkista valinnat -näytöllä voit tarkistaa viestin asetukset, esimerkiksi vastaanottajat, ennen sen lähettämistä. Lisätietoja, katso "Tarkista valinnat".

  • Esikatselu-näyttö avautuu, jos painat ensin [Esikatselu] ja aloitat skannaamisen, kun [Esikatselu] on valittu. Voit käyttää tätä näyttöä tarkistaaksesi skannerin asetukset ja alkuperäisten skannautumisen. Esikatselun jälkeen voit valita, haluatko lähettää tiedoston. Lisätietoja, katso "Esikatselu".

  • Voit peruuttaa skannauksen painamalla [Tyhjennä/Seis].

  • Skannaustiedostoja voidaan myös tallentaa ja lähettää samanaikaisesti. Lisätietoja, katso "Samanaikainen tallennus ja lähetys".

  • Kun asetukselle [Suojaus] on määritetty [Salaus] ja valitaan useita kohteita, mutta salausta ei määritetä joihinkin kohteisiin, esiin tulee vahvitusviesti, ennen kuin tiedosto lähetetään.

  • Kun sähköposti on lähetetty, vastaanottaja-, lähettäjä-, aihe-, teksti- ja tiedostonimikentät tyhjentyvät automaattisesti. Jos haluat säilyttää kentissä olevat tiedot, ota yhteys jälleenmyyjään.