Liitä laite tulostuspalvelimeksi seuraavien ohjeiden mukaan, kun käytössä on NetWare 3.x.
Avaa Web Image Monitor.
Napsauta [Sisäänkirjautuminen].
Näyttöön tulee valintaikkuna, jossa voit antaa käyttäjätunnuksen ja salasanan.
Anna käyttäjätunnus ja salasana ja valitse [Sisäänkirjautuminen].
Saat lisätietoja käyttäjänimestä ja salasanasta verkon pääkäyttäjältä.
Selain voi täyttää sisäänkirjautumisen valintaikkunat automaattisesti tallentamalla käyttäjänimet ja salasanat. Toiminto heikentää tietoturvaa. Estä selainta tallentamasta käyttäjänimiä ja salasanoja poistamalla selaimen automaattinen lomaketäyttötoiminto käytöstä.
Valitse valikkoalueelta [Kokoonpano].
Valitse Verkko-valikosta [NetWare].
Tulostuspalvelin: anna NetWare-tulostuspalvelimen nimi. Jos haluat käyttää liitäntäkorttia tulostuspalvelimena, anna sellaisen tulostuspalvelimen nimi, joka ei ole aktiivisena tiedostopalvelimella. Nimessä voi olla enintään 47 merkkiä.
Kirjautumistila: Määritä, valitaanko tiedostopalvelin vai NDS-puu, kun kirjaudutaan NetWareen.
Tiedostopalvelin: kun tähän kirjoitetetaan tiedostopalvelimen nimi, ohjelma etsii vain määritettyä tiedostopalvelinta. Tämä kohde on pakollinen. Nimessä voi olla enintään 47 merkkiä.
NDS-puu: Ota NDS-tila käyttöön antamalla sen NDS-puun nimi, johon haluat kirjautua. Nimessä voi olla enintään 32 aakkosnumeerista merkkiä.
NDS-kontekstin nimi: voit ottaa NDS-tilan käyttöön kirjoittamalla tulostuspalvelimen kontekstin. Nimessä voi olla enintään 127 merkkiä.
Toimintatila: määritä, käytetäänkö liitäntäkorttia tulostuspalvelimena vai etätulostimena.
Etätulostimen numero: tämä kohde on voimassa, kun liitäntäkortti määritetään etätulostimeksi. Anna sama numero kuin tulostuspalvelimessa luotavan tulostimen numero (0 - 254 merkkiä).
Työ aikakatkaisu: jos liitäntäkorttia käytetään NetWare-etätulostimena, tulostin ei tunnista tulostustyön loppumista. Siksi tulostin lopettaa tulostustyön tietyn ajan kuluessa siitä, kun se on viimeksi saanut tulostustietoja (eli kun se ei ole saanut tulostustietoja tiettyyn aikaan). Määritä kyseinen aika (3 - 255 sekuntia). Aloitusarvo on 15 (sekuntia).
Kehystyyppi: valitse kehystyyppi pudotusvalikosta.
Tulostuspalvelinprotokolla: valitse NetWaren yhteydessä käytettävä protokolla pudotusvalikosta.
NCP-lähetysprotokolla: Valitse NCP-lähetysprotokolla.
Tarkista asetukset ja napsauta [OK].
Määritykset on tehty. Odota hetki ennen kuin käynnistät Web Image Monitorin uudelleen.
Napsauta [Uloskirjaus].
![]()
Tarkista että määritykset ovat oikein syöttämällä komentokehotteeseen seuraava komento:
F:> USERLIST
Jos tulostin toimii määritetyllä tavalla, tulostuspalvelimen nimi näkyy liitettynä käyttäjänä.
Jos et tunnista määritettävää tulostinta, tarkista tulostimen nimi tulostimen konfigurointisivulta.
Jos luettelossa ei näy tulostimien nimiä, määritä IPX/SPXs-kehystyypit samaksi tietokoneessa ja tulostimessa. Muuta tietokoneen kehystyyppiä Windowsin [Verkko]-valintaikkunassa.
Lisätietoja ohjelmasta, katso "Web Image Monitorin käyttäminen".