Ohita otsikko
Ohje
 

Sähköpostivahvistus lähetyksille

Kun olet käyttänyt LAN-faksia, toiminto lähettää viestintätulokset tietokoneeseen sähköpostitse.

Kun olet suorittanut [Lähetä]- tai [Tulosta & Lähetä] -toiminnon LAN-faksin avulla ja lähetys onnistui, lähetetään sähköpostiviesti lähetystuloksesta.

Tuloksesta lähetetään ilmoitus sähköpostitse, kun tulostus on valmis tai jos laitteen ja tietokoneen välisessä tietoliikenteessä tapahtuu virhe.

1Paina [Sähkpostiasetukset]-välilehteä.

2Valitse [Ilmoita]-valintaruutu kohdasta [Sähköpostitulokset].

3Näppäile vastaanottaja.

Jos kirjoitat sähköpostiosoitteen suoraan, napsauta [Määritä kohteet]-painiketta, ja kirjoita sitten sähköpostiosoite [Määritä kohteet] -kenttään.

Kun kirjoitat laitteelle tallennettua osoitetta, valitse [Laitteen osoite] ja kirjoita vastaanottajan kohdenumero [Laitteen osoite]-ruutuun.

[Laitteen osoite] -ruutu ei ole käytettävissä, jos [Määritä kohteet] on valittuna, etkä voi kirjoittaa mitään tekstikenttään.

4Paina [Lähetä] tai [Tulosta & Lähetä].

Huom.

  • Voit varmistaa lähetystulokset sähköpostin lähetystuloksista ja viestintäraportista. Faksin asetukset -valikon käyttäjäparametreissa (kytkin 10, bitti 6) voidaan määrittää, käytetäänkö molempia yhdessä. Lisätietoja, katso "Toimintojen asetukset".

  • Jos laitteen internet-faksiasetukset ovat riittämättömät tai jos “Automaattinen lähettäjän nimi” -asetuksena on “Pois”, sähköpostin lähetystietoja tai LAN-faksitietojen sähköposti-ilmoitusta ei lähetetä vaan raportit tulostetaan. Lisätietoja internet-faksin asetuksista ja LAN-faksin lähetystuloksista, katso Verkko- ja järjestelmäasetukset -opas.