Brug funktionen Informationsboks til at konfigurere maskinen som dokumentserver.
Du kan programmere et dokument i en informationsboks, som andre kan hente. Når der sendes en anmodning fra en anden part, sammenlignes den angivne SEP-kode med de SEP-koder, der er programmeret i den pågældende informationsboks. Hvis en kode stemmer overens med det dokument, der er gemt i informationsboksen, sendes dokumentet automatisk til den anden part.
Andre personer kan modtage disse dokumenter, når de anmoder om dem.
![]()
Hvis hovedafbryderen er slukket i ca. en time, slettes alle dokumenter, der modtaget i informationsbokse. I så fald udskrives en strømfejlsrapport, så man kan se, hvilke dokumenter der er blevet slettet. Se mere om strømforhold i vejledningen Fejlsøgning.
For at andre parter kan hente et dokument, der er programmeret i en informationsboks, skal du oplyse dem den SEP-kode, der er tilknyttet til den pågældende informationsboks.

![]()
Se "Lagring af dokumenter i informationsbokse" for yderligere oplysninger om dette.
Du kan angive et password til informationsbokse på forhånd. Et password kan angives i “Boksindstilling” i menuen Faxfunktioner. Yderligere oplysninger om programmeringsmetoden findes i “Boksindstillinger”.