![]() ![]() | ![]() | ||
Tämä laite tukee IPsec-protokollaa, mikä parantaa tiedonsiirron tietoturvaa. Käytössä ollessaan IPsec salaa tietopaketit verkkotasolla käyttäen jaetun avaimen salausta. Laite käyttää salausavainten vaihtoa luodakseen jaetun avaimen sekä lähettäjälle että vastaanottajalle. Suojausta voi parantaa entisestään uusimalla jaetun avaimen aina tietyin aikavälein.
![]()
IPsec-protokollaa ei käytetä tietoihin, jotka on haettu DHCP:n, DNS:n tai WINS:n kautta.
IPsec-yhteensopivia käyttöjärjestelmiä ovat Windows XP SP2, Windows Vista/7, Windows Server 2003/2003 R2/2008/2008 R2, Mac OS X 10.4 ja uudemmat, Red Hat Enterprise Linux WS 4.0 ja Solaris 10. Käyttöjärjestelmästä riippuen jotkin asetukset eivät kuitenkaan ole käytössä. Varmista, että määrittämäsi IPsec-asetukset ovat yhdenmukaisia käyttöjärjestelmän IPsec-asetusten kanssa.
Jos et voi käyttää Web Image Monitoria IPsec-konfigurointiongelmien vuoksi, poista IPsec käytöstä [Pääkäytt. työk.] -valikossa käyttöpaneelilla ja siirry sitten Web Image Monitoriin.
![]()
Lisätietoja IPsec-asetusten määrittämisestä Web Image Monitorin avulla, katso IPsec-asetusten määrittäminen.
Lisätietoja IPsecin ottamisesta käyttöön ja käytöstä poistamisesta käyttöpaneelilla, katso IPsecin ottaminen käyttöön ja poistaminen käytöstä käyttöpaneelilla.