Hoppa över rubrik
Hjälp
 

Introduktion till Web Image Monitor

Tillgängliga funktioner

Följande kan fjärrstyras med hjälp av Web Image Monitor från en klientdator.

  • Visa status eller inställningar för skrivare

  • Kontrollera utskriftsjobbets status eller historik

  • Avbryta pågående utskriftsjobb

  • Återställa skrivaren

  • Hantera adressboken

  • Göra skrivarinställningar

  • Ange inställningar för nätverksprotokoll

  • Ange säkerhetsinställningar

Konfigurera skrivaren

För att kunna utföra funktionerna i Web Image Monitor krävs TCP/IP. Efter det att skrivaren konfigurerats för att använda TCP/IP, blir hanteringar från Web Image Monitor tillgängliga.

Rekommenderad webbläsare

  • Windows:

    Internet Explorer 6.0 eller senare

    Firefox 2,0 eller högre

  • Mac OS X:

    Firefox 2,0 eller högre

    Safari 3,0 eller senare

Web Image Monitor stöder program för skärmläsning. Vi rekommenderar JAWS 7.0 eller en senare version.

Obs

  • Web Image Monitor stöder inte Safari i Mac OS X 10.4.1.

  • Om du använder en webbläsare som inte är rekommenderad eller om JavaScript och cookies inte är aktiverade för webbläsaren som används, kan visnings- och hanteringsproblem uppstå.

  • Om du använder en proxyserver ska du ändra webbläsarens inställningar. Kontakta din administratör för information om inställningarna.

  • Om du klickar på webbläsarens bakåtknapp men föregående sida inte visas, klickar du på webbläsarens uppdateringsknapp och försöker sedan igen.

  • Skrivarinformation uppdateras inte automatiskt. För att utföra en uppdatering, klicka på [Uppdatera].

  • Vi rekommenderar att du använder Web Image Monitor i samma nätverk.

  • Om skrivaren är skyddad med en brandvägg kan den inte nås från datorer utanför brandväggen.

  • När du använder skrivaren med DHCP kan det hända att IP-adressen ändras automatiskt av DHCP-serverinställningarna. Aktivera DDNS-inställning på skrivaren och anslut sedan med skrivarens värdnamn. Du kan även ställa in en statisk IP-adress för DHCP-servern.

  • Om HTTP-porten är avaktiverad går det inte att ansluta till skrivaren via skrivarens URL. SSL-inställning måste aktiveras på den här skrivaren. För mer information, kontakta din administratör.

  • När du använder krypteringsprotokollet SSL anger du "https://(maskinens IP-adress)/".

  • Om du använder Firefox kan fonter och färger visas annorlunda och tabeller kan ha tappat sin ursprungliga formatering.

  • När ett värdnamn används i Windows Server 2003/2003 R2/2008/2008 R2 med IPv6-protokoll, ska värdnamnet matchas mot en extern DNS-server. Värdfilen kan inte användas.

  • Om du vill använda JAWS 7.0 under Web Image Monitor måste du köra ett Windows-operativsystem och Microsoft Internet Explorer 5.5 SP2 eller en senare version.

  • Om du använder Internet Explorer 8 går nerladdningen långsammare än med andra webbläsare. För att få snabbare nedladdning med Internet Explorer 8 öppnar du [Internetalternativ] i webbläsaren och registrerar skrivarens URL som en betrodd plats. Avaktivera sedan filtret SmartScreen för betrodda platser. För mer information om dessa inställningar, se hjälpen för Internet Explorer 8.

  • Det går enklare att öppna Web Image Monitor om du lägger till adressen till Web Image Monitor som ett bokmärke. Om du vill lägga till ett bokmärke gör du det för startsidan innan du loggar in på Web Image Monitor. Om du lägger till ett bokmärke efter att användaren har loggat in kanske sidan inte visas korrekt.