I denne funktion laves der to parallelle foldninger, hvoraf den ene vender indad og den anden udad.

![]()
Man kan ikke benytte Hulning med denne funktion.
Orientering af original og position for Z-foldning
Placér alle originalerne i ADF'en, så de ligger sådan, at de kan læses normalt. Når originalen placeres på glaspladen, skal den vende samme vej, men den skal vende med forsiden nedad.
Forholdet mellem retningen, som du kan placere originalerne i, og positionen for Z-foldning, er som følger:

*1 Den ovenstående tabel viser positionerne for Z-foldning. Papirets retning angiver ikke den retning, som udskriften leveres i.
Tryk på [Output/ Tilpas funkt./ Efterbehandler].

Tryk på [Foldning].
Vælg folderetning, og tryk på [OK].

Ilæg originalerne, og tryk på [Start].
![]()
Under postionen for Z-foldning i Brugerfunktioner kan tilbagefoldningspositionen angives i intervaller à 1 mm (0,04 tomme). Yderligere oplysninger om positionen for Z-foldning findes under "Systemindstillinger" i Vejledning til netværks- og systemindstillinger.
Oplysninger om antallet af Z-foldede kopier, der kan stakkes i efterbehandlerens bakke, findes under specifikationerne for Efterbehandler SR5030 eller for Booklet-efterbehandler SR5040 i vejledningen Om denne maskine.
Afhængig af indstillingerne for Z-foldning er det måske ikke muligt at bruge funktionen Roteret kopi.
Selv hvis du placerer originaler af forskellige formater i ADF'en, kan det egnede format af kopipapir automatisk vælges og z-foldes vha. funktionen Blandede formater og funktionen Aut. papirvalg. Læg det papir, du vil bruge, i papirkassetterne på forhånd.
Papirformater, der kan z-foldes med funktionen Blandede formater, er følgende (det større papirformat er Z-foldet):
A3
og A4 ![]()
B4 JIS
og B5 JIS ![]()
A4
and A5![]()
11 × 17
og 81/2 × 11 ![]()
81/2 × 11
og 51/2 × 81/2![]()

Når funktionen Blandede formater er angivet, kan følgende papirformater hæftes, efter at være blevet Z-foldet:
A3
og A4 ![]()
B4 JIS
og B5 JIS ![]()
11 × 17
og 81/2 × 11 ![]()
Papirformater, der kan hæftes efter Z-foldning, er A3
, B4 JIS
, og 11 × 17
.
Antallet af Z-foldede kopier, der kan hæftes, er som følger (papirvægt: 80,0 g/m2, 20,0 lb. skrivemaskinepapir)
10 Z-foldede ark, 9 Z-foldede ark og 0 til 10 ufoldede ark, 8 Z-foldede ark og 0 til 20 ufoldede ark, 7 Z-foldede ark og 0 til 30 ufoldede ark, 6 Z-foldede ark og 0 til 40 ufoldede ark, 5 Z-foldede ark og 0 til 50 ufoldede ark, 4 Z-foldede ark og 0 til 60 ufoldede ark, 3 Z-foldede ark og 0 til 70 ufoldede ark, 2 Z-foldede ark og 0 til 80 ufoldede ark, 1 Z-foldede ark og 1 til 90 ufoldede ark
Når man bruger denne funktion med tilstandene 1-sidet
2-sidet og Blandede formater, skal man altid sikre sig, at der er et lige antal originaler i hvert format. Hvis du har et ulige antal originaler, skal du indsætte et blank ark for at justere det totale antal.

Selv hvis du har valgt Forside op for Modt. (forside op/ned) for kopi fra glasplade i Brugerfunktioner, vil kopierne blive leveret med forsiden ned. Se mere om emnet under Input / Output
.
For at bruge funktionen Z-foldning skal du indstille støttebakken til Z-foldning. Yderligere oplysninger om montering af støttebakken til Z-foldning findes i vejledningen Fejlsøgning.
Foldede kopier, der leveres til multifoldeenhedens bakke, vil måske blive stakket i åben tilstand. Dette påvirker ikke foldningspositionen, og kopierne leveres stadig i den korrekte rækkefølge. Stakkede kopier kan let opdeles i den rækkefølge, de kom ud. Hvis du vil undgå, at folderne overlapper hinanden, skal du konfigurere maskinen til at levere foldede kopier til efterbehandlerens øverste bakke eller til efterbehandlerens offsetbakke.
Fjern støttebakken til Z-foldning, hvis kopierne leveres til efterbehandlerens offsetbakke eller foldningsenhedens bakke uden brug af Z-foldningsfunktionen. Hvis støttebakken til Z-foldning ikke fjernes, vil udskrifterne ikke blive stakket ordentligt.