Denne funktion gør det muligt at reducere eller forstørre billeder ved at vælge et forudindstillet gengivelsesforhold.
Du kan registrere op til to ofte anvendte zoom-procenter, ud over de forudindstillede procenter for reducér/forstør.

Basispunkt
Basispunktet for Reducér/Forstør er forskelligt, afhængigt af hvordan originalen scannes. Hvis originalen lægges på glaspladen, vil det øverste venstre hjørne være basispunktet. Når den placeres i ADF'en, vil det nederste venstre hjørne være basispunktet.

Basispunkt ved placering på glaspladen
Basispunkt ved placering i ADF'en
Tryk på [Reducér / forstør].

Tryk på genvejstasten for Reducér/forstør for at vælge en zoomprocent på startskærmen.
Vælg en zoomprocent, og tryk på [OK].

Ilæg originalerne, og tryk på [Start].
![]()
Du kan ændre de viste zoomprocenter på startskærmen under "Zoom-procent" i Brugerfunktioner. Yderligere oplysninger om "Zoom-procent" findes under Zoom-procent
.
Du kan vælge en af 12 faste procenter (5 til forstørrelse, 7 til reduktion).
Der kan vælges en zoomprocent uafhængigt af originalens eller kopipapirets format. For nogle gengivelsesforhold vil dele af billedet muligvis ikke blive kopieret, eller der kan optræde margener på kopierne.