I detta avsnitt beskrivs funktionerna i skannerläget.
Du kan använda skannerfunktionerna för att skicka skannade filer till datorer, skanna original från en dator med hjälp av TWAIN-drivrutinen eller för att lagra skannade filer på en löstagbar minnesenhet.
För information om varje funktion, se motsvarande kapitel.
Skicka skannade filer (Nätverksskanner)
Skannade filer kan skickas till eller lagras på en dator och du kan ange formatet på en skannad fil efter hur filen ska användas.
Skicka med e-post
Du kan skicka skannade filer till angivna e-postadresser.
Detta beskrivs i kapitel 1.
Skicka till mappar
Skannade filer kan lagras i gemensamma nätverksmappar eller på FTP- eller Netware-servrar.
Detta beskrivs i kapitel 2.
Skicka med WSD (Push-typ)
Du kan använda WSD (Web Services on Devices) för att skanna filer till en klientdator.
För mer information, se kapitel 3 "Skicka skannade filer med WSD".
Leverera
Du kan leverera skannade filer med hjälp av en leveransserver.
Detta beskrivs i kapitel 5.
Skanna original från en klientdator
WSD (Pull-typ)
Du kan använda skannerfunktionen WSD för att skanna filer från en nätverksansluten eller direkt ansluten dator.
För mer information, se kapitel 3 "Skicka skannade filer med WSD".
TWAIN-skanner
Du kan använda TWAIN-drivrutinen för att skanna filer från en nätverksansluten eller direkt ansluten dator.
Mer information finns i kapitel 6.
Spara filer
Du kan spara skannade filer på en löstagbar minnesenhet som till exempel en USB-minnessticka eller ett SD-kort.
Mer information finns i kapitel 4 "Spara skannade filer på löstagbar minnesenhet".
![]()
Denna maskins skannerfunktioner finns endast tillgängliga som nätverksfunktioner. De finns inte tillgängliga via en direktanslutning (USB).