Hoppa över rubrik
 

Installera PostScript 3 skrivardrivrutin (Windows XP, Windows Server 2003/2003 R2 - TCP/IP)

Viktigt

  • Det krävs administratörsbehörighet för att installera den här skrivardrivrutinen. Logga in med ett konto med administratörsbehörighet.

  • Du kan installera skrivardrivrutinen från medföljande cd-skiva eller ladda ned den från leverantörens webbplats.

  • Om du använder operativsystemet Windows XP Professional x64, Windows Server 2003 / 2003 R2 x64 måste du ladda ned skrivardrivrutinen från leverantörens hemsida. Välj den här skrivaren och det operativsystem du använder och ladda sedan ned drivrutinen.

1Stäng alla program som körs.

2Sätt i cd-skivan i cd-enheten.

Installationsprogrammet startar.

3Välj ett gränssnittsspråk och klicka sedan på [OK].

Skrivardrivrutinen med valt språk installeras. Den engelska skrivardrivrutinen installeras när följande språk väljs: Suomi, Magyar, Cestina, Polski, Portugues, Russian, Catala, Turkce.

4Klicka på [PostScript 3 skrivardrivrutin].

Guiden Lägg till skrivare startar.

5Klicka på [Nästa >].

6Klicka på [Lokal skrivare som är ansluten till den här datorn.] och sedan på [Nästa >].

7Klicka på [Skapa en ny port:].

8Klicka på [DeskTop Binder - SmartDeviceMonitor] och sedan på [Nästa >].

9Klicka på [TCP/IP] och sedan på [Sök].

En lista över skrivare som använder TCP/IP visas.

10Välj den skrivare du vill använda och klicka sedan på [OK].

Det är endast de skrivare som svarar på sändning från datorn som visas. Om du vill använda en maskin som inte anges här klickar du på [Ange adress] och anger sedan maskinens IP-adress eller dess värdnamn.

11Kontrollera att namnet på enheten vars drivrutin du vill installera är valt och klicka sedan på [Nästa >].

12Ändra skrivarens namn om du vill och klicka sedan på [Nästa >].

Markera kryssrutan [Ja] om du vill att skrivaren ska användas som standard.

13Ange om du vill dela skrivaren eller inte och klicka sedan på [Nästa >].

14Ange om du vill skriva ut en testsida eller inte och klicka sedan på [Nästa >].

15Klicka på [Avsluta].

Installationen av skrivardrivrutinen startar.

Obs

  • En användarkod kan ställas in efter installationen av skrivardrivrutinen. För mer information om användarkod, se skrivardrivrutinens hjälp.

  • Det kan hända att Autostart inte fungerar med vissa operativsystemsinställningar. I sådana fall öppnar du ”Setup.exe” i cd-skivans rotkatalog.