Ohita otsikko
KäyttöoppaatSisältöEdellinenSeuraavaOhje

Yleiskatsaus suoratulostukseen ulkoiselta muistilaitteelta

Tässä osassa annetaan yleiskatsaus suoratulostustoiminnosta ulkoisilta muistilaitteilta.

Tärkeää

Tiedostomuodot

  • JPEG-tiedostot

    • Toiminto tukee JPEG-tiedostoja, joiden Exif-versio on 1.0 tai uudempi.

  • TIFF-tiedostot

    • Toiminto tukee pakkaamattomia TIFF-tiedostoja sekä MH-, MR- ja MMR-pakattuja TIFF-tiedostoja.

  • PDF-tiedostot

    • Toimintoa voidaan käyttää vain Adoben PDF-tiedostoilla.

    • Voit tulostaa PDF-tiedostoja, joiden versio on 1.7 (Acrobat 8.0 -yhteensopiva) tai vanhempi.

    • PDF-version 1.5 salaussuodatintoimintoja tai useampaa kuin kahdeksaa DeviceN Color Space -komponenttia käyttämällä luotuja PDF-tiedostoja ei voi tulostaa.

    • PDF-tiedostoja, jotka on luotu käyttäen PDF-version 1.6 vesileimamerkki-toimintoja tai laajennettuja lisäsisältöjä ei voi tulostaa.

    • PDF-version 1.7 (Acrobat 9,0 -yhteensopiva) tai uudemman tiedostoja voidaan tulostaa, jos niissä ei käytetä vain uusista versioista löytyviä toimintoja.

    • Jos asiakirja sisältää läpinäkyvyystietoja, sitä ei ehkä voida tulostaa. Tulosta tällöin asiakirja tulostinohjaimella.

    • Joitakin pakattuja PDF-tiedostoja ei voi tulostaa.

    • Jos PDF-suoratulostustyöt peruuntuvat, valitse [Tulostin]-valikossa [Järjestelmä], [Muistin käyttö] ja sitten [Fontit etusijalla]. Jos tulostustyöt peruuntuvat edelleen, vaikka [Fontit etusijalla] on valittu, tulosta PDF-lukuohjelman kuten Adobe Readerin tulostinohjaimella.