Hoppa över rubrik
 

Skapa en delad mapp på en dator som kör Mac OS X/Kontrollera en dators information

Följande exempel förklarar hur du skapar en delad mapp på en dator som kör Mac OS X och hur du kontrollerar datorns information. Max OS X 10.5 används i dessa exempel.

Steg 1: Skapa en delad mapp på en dator med Mac OS X.

Viktigt

  • Du måste vara inloggad som administratör för att kunna skapa en delad mapp.

1Skapa den mapp som du vill skicka skannade filer till.

2Gå till Apple-menyn och välj [Systeminställningar].

3Klicka på [Delning].

4Markera kryssrutan [Fildelning].

5Klicka på [Alternativ].

6Markera kryssrutan [Dela filer och mappar med SMB].

7Välj det användarkonto som kommer att användas för att nå den delade mappen.

8Om skärmen [Autentisera] visas ska du ange kontots lösenord, klicka på [OK] och klicka sedan på [Klart].

9Klicka på [plus] (ny) i listan under [Delade mappar:].

10Välj den mapp du har skapat och klicka på [Lägg till].

11Kontrollera att behörigheten för användaren som kommer att använda denna mapp är inställd på [Läs/Skriv].

Obs

  • För att registrera en delad mapp i maskinens adressbok behöver du ange datorns IP-adress samt användarnamn och lösenord för en användare som har åtkomsträttigheter till den delade mappen.

Steg 2: Kontrollera datorns namn och användarnamnet

Kontrollera datorns namn och användarnamn för den dator som du vill skicka skannade dokument till.

1På Apple-menyn, klicka på [Om Mac].

Fönstret [Om Mac] visas.

2Klicka på [Mer information...].

Datorns informationsskärm visas.

3I rutan [Innehåll], välj [Programvara] och kontrollera sedan datorns namn och användarnamnet under "Översikt över systemprogramvara".

Datorns namn visas under [Datorns namn].

Användarnamnet visas under [Användarnamn].

Obs

  • Beroende på operativsystemet eller säkerhetsinställningarna är det eventuellt möjligt att ange ett användarnamn som inte har ett tilldelat lösenord. Vi rekommenderar dock att du väljer ett användarnamn som har ett lösenord.

  • För att kontrollera IP-adressen: på Apple-menyn, klicka på [Systemegenskaper] och klicka sedan på [Nätverk] i fönstret Systemegenskaper. Klicka sedan på [Ethernet]. Adressen som visas i fältet IP-adress är datorns IP-adress.