Ohita otsikko
 

Ilmoitus tulostimen tilasta sähköpostitse

Kun paperikasetti tyhjenee tai tulee paperitukos, tallennettuun osoitteeseen lähetetään sähköpostihälytys, jossa ilmoitetaan laitteen tila.

Tätä ilmoitusta varten voit määrittää sähköposti-ilmoituksen asetukset.

Voit määrittää ilmoituksen ajoituksen ja sähköpostin sisällön.

Tärkeää

  • Joissakin sähköpostisovelluksissa saatat saada varoituksen tietojenkalastelusta (phishing), kun olet saanut sähköpostiviestin. Jos haluat estää kalasteluvaroitusten näkymisen tietyn lähettäjän lähettämien sähköpostiviestien yhteydessä, lisää lähettäjä sähköpostisovelluksesi sallittujen lähettäjien luetteloon. Tarkempia ohjeita on sähköpostisovelluksesi ohjeessa.

Voit määrittää seuraavat sähköposti-ilmoitustoiminnot:

Voit saada ilmoituksen seuraavista:

1Kirjaudu sisään Web Image Monitor -ohjelmaan pääkäyttäjätilassa.

2Valitse valikkoalueelta [Kokoonpano].

3Valitse [Laiteasetukset]-alueella [Sähköposti].

4Tee seuraavat asetukset:

  • Kohteet Vastaanotto-sarakkeessa: tee tarvittavat vastaanottoasetukset sähköpostia varten.

  • Kohteet SMTP-sarakkeessa: tee SMTP-palvelimen määritykset. Tarkista sähköpostiympäristö ja tee tarvittavien kohteiden määritykset. Voit myös tehdä postin todennuksen SMTP-palvelimelle.

  • Kohteet POP before SMTP -sarakkeessa: tee POP-palvelimen määritykset. Tarkista sähköpostiympäristö ja tee tarvittavien kohteiden määritykset. Voit myös tehdä postin todennuksen POP-palvelimelle.

  • Kohteet POP3/IMAP4-sarakkeessa: tee POP3- tai IMAP4-palvelimen määritykset. Tarkista sähköpostiympäristö ja tee tarvittavien kohteiden määritykset.

  • Kohteet Sähköpostin tietoliikenneportti -sarakkeessa: määritä sähköpostin palvelinyhteydessä käytettävä portti.

  • Kohdan Sähköposti-ilmoitusten osoite tiedot: Määritä nämä, jos haluat käyttää sähköposti-ilmoitusta.

5Paina [OK].

6Valitse [Uloskirjaus].

7Sulje Web Image Monitor.

Huom.

  • Lisätietoja käyttäjänimestä ja salasanasta saat Tietoturvaoppaasta, joka on pääkäyttäjän käyttöohje.

  • Katso lisätietoja asetuksista Web Image Monitor -ohjelman Ohjeesta

  • Lisätietoja Web Image Monitor -ohjelmasta, katso "Web Image Monitorin käyttäminen".