I detta avsnitt beskrivs hur man lagrar en fil samtidigt som man skickar den med e-post.
Tryck på [Lagra fil].

Välj [Sänd & Lagra].
Vid behov, ange information om den lagrade filen som t.ex. [Användarnamn], [Filnamn] och [Lösenord].
Mer information finns i "Ange filinformation för en lagrad fil".
Tryck på [OK].
Ange mottagaren, utför övriga inställningar som krävs och skicka e-postmeddelandet.
Information om att sända en fil med e-post finns i "Grundläggande om hur man sänder skannade filer med e-post".
![]()
Beroende på säkerhetsinställningen kan eventuellt [Rättigheter] visas istället för [Användarnamn]. För ytterligare information om hur man anger [Rättigheter], kontakta administratören.
Du kan skicka lagrade filer på nytt med e-post. För att skicka lagrade filer på nytt, välj filerna på skärmen, Lagrade filer och skicka därefter. För ytterligare information, se "Skicka en lagrad fil".
Om en fil skickas via e-post och samtidigt lagras när [Säkerhet] har specificerats kommer både den skickade och den lagrade filen att krypteras men signaturen kommer endast att tillämpas på den skickade filen. Kryptering av lagrade filer är endast möjligt om HD-krypteringsenheten (tillval) har installerats. För mer information om kryptering av lagrade filer, se Handbok för säkerhet.