![]()
Det krävs administratörsbehörighet för att installera den här skrivardrivrutinen. Logga in med ett konto med administratörsbehörighet.
Om du skriver ut från en skrivarserver som är ansluten till skrivaren via DeskTop Binder-SmartDeviceMonitor-porten kan du inte använda support-/parallell utskrift.
Om du skriver ut med en skrivarserver för Windows Vista kan det hända att meddelandefunktionerna i DeskTop Binder-SmartDeviceMonitor inte fungerar på klienten.
Du kan installera skrivardrivrutinen från medföljande cd-skiva eller ladda ned den från leverantörens webbplats.
Om du har operativsystemet Windows Vista x64 eller Windows Server 2008 x64 måste du ladda ned skrivardrivrutinen från tillverkarens webbplats. Välj den här skrivaren och det operativsystem du använder och ladda sedan ned drivrutinen.
Stäng alla program som körs.
Sätt i cd-skivan i cd-enheten.
Installationsprogrammet startar.
Välj ett gränssnittsspråk och klicka sedan på [OK].
Standardspråket är engelska.
Klicka på [PostScript 3 skrivardrivrutin].
Guiden Lägg till skrivare startar.
Klicka på [Lägg till en nätverksskrivare, trådlös skrivare eller Bluetooth-skrivare].
Välj din skrivare och klicka sedan på [Nästa >].
Kontrollera att namnet på maskinen vars drivrutin du vill installera är valt och klicka sedan på [Nästa >].
Ändra skrivarens namn om du vill och klicka sedan på [Nästa >].
Markera kryssrutan för att konfigurera maskinen som standard.
Ange om du vill dela skrivaren eller inte och klicka sedan på [Nästa >].
Ange om du vill skriva ut en testsida eller inte och klicka sedan på [Avsluta].
Installationen av skrivardrivrutinen startar.
Starta om datorn för att avsluta installationen.
![]()
En användarkod kan ställas in efter installationen av skrivardrivrutinen. För mer information om användarkod, se skrivardrivrutinens hjälp.
Det kan hända att Autostart inte fungerar med vissa operativsystemsinställningar. I sådana fall öppnar du ”Setup.exe” i cd-skivans rotkatalog.