Hoppa över rubrik
 

Restriktioner

Följande restriktioner gäller i miljön Windows Terminal Service.

Dessa restriktioner är inbyggda i Windows Terminal Service eller MetaFrame.

Metaframes [Automatiskt skapade klientskrivare]

Genom att använda [Automatiskt skapade klientskrivare] kan du välja en skrivare som skapas genom att du kopierar klientens lokala utskriftsdata till Metaframe-servern. Vi rekommenderar att du testar denna funktion i nätverksmiljö innan du använder den på riktigt.

  • Inställningar för alternativ utrustning kan inte sparas i servern efter det att utrustningen kopplats bort. Inställningarna för alternativ utrustning återställs till standardvärdena varje gång klientdatorn loggar in på servern.

  • Vid utskrift av ett stort antal bitmapbilder eller genom att använda servern i WAN-miljö via uppringda förbindelser, som t.ex. ISDN, kan utskriften inaktiveras eller ett fel uppstå beroende på datahastigheten.

  • Vid användning av MetaFrame XP 1.0 eller senare versioner rekommenderar vi att du gör inställningar i [Klientskrivarens bandbredd] under [Citrix hanteringskonsol] i enlighet med miljön.

  • Om ett utskriftsfel inträffar på servern och utskriftsjobbet eller en skrivare som skapats med [Automatiskt skapade klientskrivare] inte kan raderas rekommenderar vi att du gör följande:

    • MetaFrame 1.8 SP3, MetaFrame XP 1.0 SP1/FR1

      Konfigurera inställningarna för [Radera ej färdiga utskriftsjobb] i registret. Om du vill ha mer information kan du se Readme-filen som medföljer MetaFrame.

    • MetaFrame XP 1.0 FR2

      Konfigurera inställningarna för [Radera pågående utskriftsjobb vid utloggning] i [Hantering av skrivaregenskaper] i Citrix hanteringskonsol.

MetaFrames [Replikering av skrivardrivrutin]

Med [Replikering av skrivardrivrutin] kan du distribuera skrivardrivrutiner till alla servrarna i en serverpark. Vi rekommenderar att du testar funktionen i din nätverksmiljö innan du använder den på riktigt.

  • Om skrivardrivrutiner ej kopieras korrekt, installera dem direkt på resp. server.